48 onder den werkenden stand te verspreiden, schijnt haar doel te bereiken, althans het getal leden breidt zich meer en meer uit en de belangstelling in deze inrigting wordt meer algemeen. HOOFDSTUK X. Armwezen. Over het afgeloopen jaar valt er geene verandering te melden in den toestand van het armwezen wat deze gemeente aangaat. Hier bestaat nog al gelegenheid om door handenarbeid iets te verdienen, terwijl de onderscheidene Diaconiën en andere in stellingen van liefdadigheid zich voortdurend het lot bleven aan trekken van hen die door gebrekkelijkheid of ouderdom buiten staat waren het noodige tot hun onderhoud bij te dragen. Instellingen door of van icege de gemeente beheerd of gesubsidieerd. a. Het getal dezer instellingen was op 31 December 1871 één. Ze is genaamd: de Sint Anne Broederschap. b. Het getal huisgezinnen en afzonderlijk levende personen gedurende het jaar verpleegd of die op eenige andere wijze in de weldadige werking der instelling hebben gedeeld of daartoe hunne toevlugt hebben genomen, beliep als volgt: Gedurende het geheele jaar (onafgebroken) verpleegd in de Sint Anne Broederschap 50 personen. c. De ontvangsten en uitgaven van alle besturen en instel lingen van weldadigheid, door of van wege de gemeente beheerd of gesubsidieerd, beliepen (naar de laatste goedgekeurde reke ning over 1870) als volgt: Ontvangsten. De Sint Anne Broederschap (waar onder het batig saldo over 1869 ten bedrage van 798,52)2462,94^ Uitgaven. Die zelfde instelling. 1433,22 Alzoo werd er meer ontvangen dan uitgegeven 1029,72£ Yoorloopig wordt hier medegedeeld, dat in de maand Maart rWps iaars (1872) door het dagelijksch bestuur eene wijziging 40 is gebragt in de Lijst der Instellingen van "Weldadigheid in deze gemeente aanwezig, bedoeld bij artikel 2 der wet van 28 Junij 1854 (Staatsblad No. 100). Als middelenzoo gewone als buitengewonetot leniging en vermindering der armoedeinzonderheid door onderwijs en werk verschaffing kunnen worden beschouwd de Naai- en Breischool de Spaarbank, de Hulpbank, de Hulpbank voor Israëliten en de Spaarkas, welke van Stadswege van localen, vuur en licht worden voorzien; de Bank van Leening is door de gemeente voor 60,'s jaars verpacht. Voorts de inrigting van F. J. W. Vrijheid tot verschaffing van brei- en strikwerk aan behoef- tigen, welke met 75,'s jaars wordt gesubsidiëerdhet Stede lijk Ziekenfonds waarvan het tekort door de gemeente wordt aangevuld; het Genootschap tot ondersteuning van behoeftige kraamvrouwen; het Zieken- en Begrafenisfonds met eene jaar- lijksehe toelage van 100,uit de gemeentekas; de Werk- inrigting der Protestantsche Diaconie en inzonderheid de stad- school voor armen en minvermogendenalwaar geen schoolgeld wordt betaald. Instellingen ter voorkoming van armoede door of van wege de gemeente beheerdkomen alhier niet voor. De Bank van Leening wordt voor eigen rekening door den pachter beheerd, terwijl ook de SpaarbankHulpbanken, Spaar kas en andere, hare eigene administratie hebben. HOOFDSTUK XI. Landbouw en Veeteelt. Algemeene toestand. Ofschoon de landbouw in deze gemeente op kleine schaal wordt} uitgeoefend, is toch een vooruitgang in dezen merkbaar. De aardappelenteelt blijft de voornaamste, waarom dan ook des landmans vóór of tegenspoed grootendeels afhangt van een al of niet goed gelukten oogst. Het vooruitzigt voor den veehouder was niet gunstig door den hoogen waterstand in den voorzomer, doch werd de beloopen schade nog al vergoed door het ruime nagras en den zacht af-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1871 | | pagina 26