36 dat overigens de noodige voorzorgen genomen werden door desinfectie en zuivering van woningen, behoeft we] geen betoog. Een en ander is met den besten uitslag bekroond en onze stad is van deze vreeselijke ziekte grootendeels verschoond ge bleven. Naar aanleiding dierzelfde pokken-epidemie ontvino- de Commissie in de maand Maart 1.1. eene missive der Vereeniging tot onder zoele naar de middelen ter verbetering van den Gezondheids toestand in de Gemeente 's Gravenbage, daarbij, met het oog op de vele Gemeentebesturen, welke deels niet gezind, deels niet bij magte schijnen te zijn, de noodige maatregelen tegen epi- demien te nemen, de Commissie uitnoodigende, om met ge noemde vereeniging de Regering te verzoeken, de vaststelling uit te lokken van eene wet tot beteugeling van epidemische ziekten enz. Al aanstonds was de Commissie gereed zich met dat gevoe len te vereenigen en ter bereiking van het beoogde doel mede te werken, zooals zij dan ook, ten blijke barer adhaesie, in de maand September 1.1. een adres van genoemde vereeniging op zegel heeft doen overschrijven en namens de Commissie aan Z. Exc. den Heer Minister van Staat en van Binnenl. Zaken heeft ingezonden. De Commissie had de eer aan U.E.A. bij hare missive van 12 September 1.1. eenige maatregelen van voorzorg aan te bevelen vooral met het oog op reinheid van woningen, gangen, goten' urinoirs en afvoer van faecale stoffen, bij het weder naderen der cholera en het eventueel uitbreken dezer gevreesde ziekte m ons land en nam daarbij tevens de vrijheid, naar aanleidin- van een deswege uitgebragt rapport, de aandacht van U.E.A1. te vestigen 1°. op het uitloopen van onderscheidene secreten op de rivier de Berkel en andere wateren. 2°. op de nog in de gangen en achterbuurten dezer stad bestaandemet behoorlijk overdekte of wel geheel bloot lie gende, zoogenaamde gemeenschappelijke privaten, in verband met de meestal ook daar aanwezige verzamelingen van mestenz. 3°. op het gebrek aan afwatering in de sloot gelegen langs den wal tusschen de Hospitaals- en Larepoorten, waardoor gestadig modder en vuil van allerlei aard wordt verzameld, en mag zich de Commissie vleijen, dat hierin ter gelegener'tijd, 37 verbetering zal worden gebragt, zooals haar meermalen de krachtige medewerking en ondersteuning van U.E.A. bij vorige gelegenheden en in zake van epidemiën ruimschoots is geble ken. De Commissie heeft dan ook al spoedig in overleg met het Dagelijksch bestuur een aanvang gemaakt met het doen desinfecteren der schoolprivaten en voorts de noodige maatre gelen genomen tot reiniging van woningen en het verstrekken van versch stroo daar waar zulks is gebleken het meest nood zakelijk te zijn. De gewone aftreding volgens den bestaanden rooster van twee leden der Gezondheidscommissie moetende plaats hebben, is ter vervulling dier vacaturen bij missive van 8 Januarij 1.1. eene voordracht aan U.E.A. ingezonden en zijn blijkens een Extract uit de notulen der openbare vergaderingen van den Raad dezer Gemeente van Maandag 8 Januarij 1.1., de Heeren H. W. van Rhijn en J. A. Gerretsen tot leden der Gezondheidscommissie herkozen, zullende, ter vervulling der vacature, door het ver trek van den Heer P. Brouwer Rz. naar elders, ter gelegener tijd eene nieuwe voordracht aan U.E.A. worden ingezonden. Eindelijk heeft de Commissie de eer te berigten: dat dc Heeren H. W. van Rhijn en J. E. Dietz, de eerste als Voor zitter, de laatste als Secretaris moetende aftreden, als zoo danig zijn herkozen. De Gezondheidscommissie voornU. Namens dezelve, J. E. DIETZ, Secretaris Zutphen, 6 Eebruarij 1872.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1871 | | pagina 20