34 e. Geneeskundige dienst lij de armenverpleegd in hunne woningen. Hierin werd door twee Stads Geneesheeren en een Heel meester voorzien, voor zoo ver hunne hulp werd ingeroepen. De in deze gemeente bestaande Zieken- en Begrafenisbus, waardoor minvermogenden tegen eene geringe wekelijksche con tributie, zich van geneeskundige hulp kunnen voorzien, werkt gunstigde gemeente voorziet in het te kort dat over 1871 de som van f 621,79 bedroeg. Hierdoor wordt de levering van medicamenten vervangen zooals de gemeente daarin vroeger voor eigen rekening voorzag. De belooning van Genees-, Heel- en Verloskundigen was als volgt: 2 Geneesheerenieder a 400,800, 1 Heelmeester300, 1 Vroedmeester225, 3 Vroedvrouwenieder a 156,468, 1793,— Koepokinenting. Niettegenstaande de ten vorigen jare bijna overal heerschende pokziekte mogt, dank zjj de genomen uitgebreide voorzorgen, onze gemeente grootendeels van die gevreesde ziekte verschoond blijven. Van gemeente wege werden aan de plaatselijke Gezondheids- Commissie Sub-Commissiënbestaande uit invloedrijke ingeze tenen en daartoe uitgenoodigdtoegevoegd om in de verschil lende wijken dezer stad bij de hoofden en leden der huisge zinnen hunnen invloed aan te wenden tot bevordering eener al- gemeene vaccinatie en revaccinatie. Met goeden uitslag mogten deze bemoeijingen worden bekroond en hadden er, voor zoover daarvan aanteekening is geschied of opgaaf gedaan, ruim 3000 vaccinatiën en revaccinatiën plaats. g. Toezigt op de Prostitutie. Ten dezen opzigte valt niets op te merkendaar in deze ge meente geene openbare huizen van ontucht aanwezig zijn. Op de zich aan prostitutie overgevende personen werd, zoo doenlijk, de bestaande verordening toegepast. De besmette vrouwen werden in het Lazareth ter verpleging opgenomen en bedroeg in 1871 haar getal 11, waarvan 6 lijdende aan Ulcera Veneris en 5 aan Blennorhoea. h. Toeziot ojt de levensmiddelen. 35 Streng wordt door een' van gemeente wege daartoe aange- stelden Keurmeester toezigt gehouden op de deugdelijkheid van voor de slachtbank bestemd vee, geslacht vee, visch en andere onder bereik vallende levensmiddelen. Het drinkwater in deze gemeente is over het algemeen zeer goed. i. Gezondheids-Commissie. Haar over 1871 uitgebragt verslag deelen wij volgender wijze mede Aan Heeren Burgemeester en Wethouderen der Gemeente Zutplien. De Gezondheidscommissie alhier heeft de eer, naar aanlei ding der bepaling in art. 9 harer verordening vervat, aan Burgemeester en "Wethouders verslag te geven van hare ver- ngtingen 'gedurende het afgeloopen jaar. Hare werkzaamheden bepaalden zich als naar gewoonte uit sluitend tot de openbare gezondheidsregeling en gezondheids- politie te dezer stede. Keeds in den aanvang van 1871 nam de Commissie, in over leg met den Heer Burgemeester, ten gevolge der reeds in ver schillende steden van ons land, met name 's Gravenhage, Botter dam Utrecht enz.vrij hevig heerschende pokken-epidemiede noodige maatregelen, om, voor het geval dat wellicht ook in onze stad deze ziekte zoude uitbreken, hare uitbreiding zooveel mogelijk te beperken, en wel in de eerste plaats, door op de meest doelmatige wijze de vaccinatie en revaccinatie vooral bij de mindere standen te bevorderen. Tot dat einde werd, evenals zulks bij het uitbreken der cholera alhier is geschied, de Gezondheidscommissie tijdelijk versterkt, door daartoe meerendeels dezelfde Heeren, welke bij eene \orige gelegenheid aan de Commissie zijn toegevoegd, uit te noodigen; Subcommissiën werden gevormd om de ver schillende wijken der stad te bezoeken, en aan de hoofden en leden der Kuisgezinnen welke nog niet ingeënt waren, de vaccinatie, bij de overigen de revaccinatie krachtig aan te bevelen, terwijl overigens ruime gelegenheid werd gegeven aan den minderen en behoeftigen stand tot kostelooze inenting;

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1871 | | pagina 19