28 voor elke kar beer 40 ets. en voor eiken bak beer 80 cent terwijl den voerlieden voor vervoer van den beer betaald werd 30 en 50 cents per kar en per bak beer. "Wij achtten die wijze van extra belooning doelmatiger dan een vast loon per week of per uur, daar, uit den aard der zaak, voor als nog een voortdurend toezigt niet te houden is en de werklieden nu geacht kunnen worden bij de meerdere of mindere opbrengst belang te hebben. Op het terrein van de mestplaats werd eene bergplaats, grootendeels uit voorhanden oude materialen, opgerigt. De vervoermiddelen werden vermeerderd met een nieuwen ruim- bak en een ruimkar, voorts werd in het onderhoud derzelve en ook in dat van de gereedschappen naar behooren voorzien. Van een en ander zijn de onkosten mede begrepen onder de hiervoren genoemde uitgaven. Pleinen. Het wieden van pleinen vorderde bij aanbesteding eene uitgave van 80,de toegestane som was f 110, Waterleidingen, Beken en Sluizen. In het onderhoud werd naar behooren voorzien, de uitgaven bedroegen 222,27j, de Begrooting was 268. De bij de Begrooting voorgenomen vernieuwing en verleg ging van de uitlaatsluis der Binnengracht werd, in verband met de zoozeer gehoopte opheffing der vestingwerken en de daardoor te verwachten terreins-verandering, welke zeer ten voordeele van de uitvoering van dit werk werd geacht, voor als nog achterwege gelaten. c. Wegen en Voetpaden beJioorende aan en onderhouden door de Gemeente. Met het hardmaken van den Vierakkerweg is een begin ge maakt; ruim 300 meter is voltooid geworden met puin door opzameling verkregen cn van liet gesloopte huis by de Barlheze brug afkomende. 29 Bij aanbesteding is tot het onderhoud der wegen geleverd 124 M3 berggrind ad 2,74 per M3. Het totaal der uitgaven was 1367,44, met inbegrip van de opruiming van het ijs dat op den grooten weg naar Baak en op den Vierakkerweg door hoog water en daarop gevolgde strenge vorst in Januarij was blijven liggen en welke oprui ming, in perceelen aanbesteed, ruim 100,— kostte. De Begrooting bedroeg 1697,75. d. Rivieren, kanalen, vaarten en lijbehoorende werken, alswater- keeringen, overlaten, lijnpaden, sluizen, duikers, beschoeijmgen los- en ladingplaatsen, bruggen enz. Het onderhoud van Rijken vorderde geene uitgaven. De aanhoudend lage Eivierstand in het najaar van 1871 heeft de bevaarbaarheid der Eivier op de ondiepe plaatsen met verbeterd en bij den daarbij invallenden vorst was het zeer moeyelyk voor aan de IJsselkade liggende geladen vaartuigen de Haven te bereiken; de voor den havenmond in de Emer zich bevin dende verzanding bleef zonder noemenswaardige verandering. De Sluizen verkeerden in goeden staat van onderhouc De toestand der Kaden is voor als nog voldoende; over de helft der lengte van de houten beschoeijing bij het Hoorn- werk zijn de landvesten vernieuwd moeten worden. Op e plateau van de Loskraan is eene gewone lier van loOO KG ligtvermogen gesteld, waarvan de ligtkettmg met een schijf blok aan den kraanarm verbonden is en waardoor alsnu de gelege - beid bestaat om ligte lasten in betrekkelijkkorteren tijd te lossen dan wel met de groote kraan geschieden kon. Op de iZelt.de werden re. meerpalen ..ngebr.gt Tot toegang naar de losplaats beneden de IJ.selbrng is een af.eg gemuU, en voor den gemetselden kademuur aan den IJssel is de pmn- bestorting aangevuld. Voor het dagelijksch onderhoud van een en ander werd eene uitgave van 760,20* vereischt, waartoe bij- de Begrooting 640,was toegestaan. Aanleg van Kaden. Bij de Barlheze brug werd het terrein, na slooping van een daarop staand en door de Gemeente aangekocht huis, epge-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1871 | | pagina 16