52 c. De ontvangsten en uitgaven van alle besturen en instellingen van weldadigheid, door of van wege de ge meente beheerd of gesubsidiëerdbeliepen (naar de laatste goedgekeurde rekening over 1869) als volgt: Ontvangsten. Die der instelling, genaamd Sint Anne Broederschap2206,19 Uitgaven. Die der instelling, genaamd als boven. 1407,67 Alzoo werd er meer ontvangen dan uitgegeven798,52 d. Wegens teruggave van elders voorge schoten gelden werd uitbetaald 5115,263 Het getal in de* gemeente armlastigengedurende het jaar elders ondersteund of verpleegd, was 141. Als middelenzoo gewone als buitengewonetot leni ging en vermindering der armoedeinzonderheid door on derwijs en werkverschaffingkunnen worden beschouwd De alhier bestaande Naai- en Breischoolde Spaar bank, de Hulpbank, de Spaarkas, welke allen van ge meentewege van localenvuur en licht voorzien worden. Voorts is de Bank van Leening voor 60 'sjaars ver pacht; de Inrichting van J. F. W. Vrijheidtot verschaf fing van strik- en breiwerk aan behoeftigen, geniet eene gemeentelijke subsidie van 75' 'sjaars, de Zieken- en Begrafenisbus eene van 100 'sjaars, terwijl van het Stedelijk Ziekenfonds het jaarlijksch tekort door de ge meente wordt bijbetaald. Eindelijk bestaan hier de Werkinrigting der Protestant- sche Diaconieen de Stadsschool voor armen en minver mogenden alwaar kosteloos onderwijs wordt gegeven. Al deze instellingen hebben hare eigene Administratie. 53 HOOFDSTUK XI. Algemeene toestand. In zoover alhier de landbouw wordt uitgeoefend, ge schiedt dit, op enkele uitzondering na, door pachters van kleine perceelen bouwlandvoor het grootste gedeelte toe- behoorende aan de gemeente. Op groote schaal wordt de landbouw niet gedreven en ofschoon eene vergelijking van vroeger bij thans moeijelijk is te makenkan men het er toch voor houden dat de land bouw is vooruitgegaan en nog vooruitgaatdit kan men echter zeggendat vóór dezen enkele perceelen bonwland om den grooteren afstand, moeijelijk te verpachten waren en slecht beteeld werdenterwijl men nu en sinds lang gre tige pachters daarvoor vindt en daardoor ook betere en meerdere opbrengst verkrijgt. Voor het grootste gedeelte is het bouwland bezet met aardappelenvoorts roggetarwehaver en gerst en voor het overige met kool, mangelwortelsknolrapen en tuin vruchten zoodat de voor- en tegenspoed in groote mate af hangt van de uitkomsten van den aardappelen-oogst. Daar de landlieden hoe langer hoe meer petroleum be ginnen te brandenzoo wordt de verbouw van oliezaaddat vroeger voor eigen rekening geteeld werdsteeds minder. Het wintergroen is niet zoo voordeelig als ten vorigen jare en daar de opstalling nog al vroeg heeft moeten ge schieden, vooral door het aanhoudend natte weder en den lioogen waterstand, is het vooruitzigt van den veehouder niet zoo gunstig te noemenhoewel de weidelanden voor de Vetweiders goede resultaten hebben opgeleverd. De kool is dit jaar goed gelukt; op de Markt werd daarvoor van drie tot vijf gulden per 100 stuks bedongen. baudbouw en Veeteelt.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1870 | | pagina 28