38 klagt van genoemde Heeren over den ondragelijken stank door den slechten staat dier loosing veroorzaakt. Zorg voor geschikte woningen voor den minderen stand verbetering en opruiming van de bestaandewaaraan de noodige ruimte, lucht en licht ontbreken, heeft steeds een voornaam punt van overweging en beraadslaging in de vergaderingen uwer Commissie uitgemaakt. Reeds in 1864 en 1866 werden sub-Commissiën be noemd om een naauwkeurig onderzoek in te stellen naar die woningenwelke zich met het oog op de openbare ge zondheid in zeer slechten toestand bevinden en deze zoo veel mogelijk aan het bestaande Bouw-Reglement te toetsen. Uit de rapporten met bijlagen, aan UEA. in der tijd toegezonden zal genoegzaam gebleken zijndat zeer vele woningen in onze stad, zoowel door gebrek aan de noodige ruimteaan lucht en licht en bij velen aan volslagen ge mis van ventilatie en andere gebreken, dringend verbe tering behoeven. Met het oog op het belang der zaak heeft uwe Com missie zich dan ook voorgenomen, om ter gelegener tijd, nogmaals een onderzoek in te stellen naar de al of niet bewoonbaarheid der huizen van minvermogenden te dezer stede. Met belangstelling heeft de Commissie geziendat onlangs in deze stad door hot Departement van de Neder- landsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid al hier loffelijke pogingen zijn aangewend tot verbetering van woningen voor de Arbeiders-bevolking, welke, blij kens het meer dan gevraagd ingeschreven kapitaal, aan vankelijk met een gunstigen uitslag zijn bekroond. Hoogst wenschelijk ware het geweest, wanneer deze onderneming tevens had kunnen leiden tot het aankoopen en verbeteren van dat aantal krotten, in gangen en sloppen dezer stad aanwezig en welke als brandpunten van elke épidemie kunnen worden beschouwdvele bezwaren het valt niet 39 tc ontkennen zijn daaraan verbondendoch hoogst waar schijnlijk zouden deze door een veel ruimere inschrijving dan thans is geschied, voor een groot deel hebben kunnen worden weggenomen. Mede als middel ter bevordering van volksgezondheid werd het daarstellen eener doelmatige Bad- en Zwemplaats voor het volk aan UEA. beleefdelijk aanbevolen. In het personeel der Commissie heeft eenige verande- ring plaats gehad. Zij had het verlies te betreuren van haar oudste en verdienstelijk medelid, de Heer W. Hal- legraeffop 18 Junij 1. 1. overleden in wiens plaats benoemd is de Heer P, Brouwer Rz., terwijl in de vacature, ont staan door het vertrek naar elders van den Heer Dr. P. J. van der Grijp, Offr. v. Gez. Ie kl.is voorzien door de benoeming van den Heer N. J. Muller. Offr. v. Gez. Ie kl. De aftredende voorzitter, Dr. H. W. v. Rhijn, is bij vernieuwing als zoodanig herkozen. Namens de Commissie voornoemd J. F. DIETZ Secretaris. Zutphen, 8 February 1871.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1870 | | pagina 21