36 de hier bestaande Zieken- en Begrafenisbus. De gemeen te voorziet in het te kort, wordende hierdoor de leve ring van medicamenten vervangen zooals de gemeente daarin vroeger voor eigen rekening voorzag. Belooning van de Genees- Heel en Verloskundigen. 2 Geneesheerenieder a 400800, 1 Chirurgijn. ^00, 1 Vroedmeester. 225, - 3 Vroedvrouwen, ieder a/156468,— 1793,— Kosten van geneesmiddelen. f 693,24 Koepok-inenting. Het getal kosteloos verrigte vaccination en revaccina- tiën bedroeg in 1870, 165, nagenoeg een zelfde cijfer als vroegere jaren. g. Toezigt op de prostitutie. Dewijl in deze gemeente geen eigenlijk gezegde publie- ken huizen van ontucht aanwezig zijnvalt ten deze niets te vermelden. Op de zich aan prostitutie overgevende vrouwen wordt zooveel doenlijk de bestaande verordening toegepast; het juiste cijfer dier individuen kan moeijelijk worden opgegeven. De Stads-Geneesheeren zijn met de behandeling dier be smette vrouwen belast en worden deze in het ziekenhuis afdeeling Lazareth ter verpleging opgenomen. Voor zoo ver bekend zijn een achttal dezer vrouwen in behandeling geweestwaarvan 3 lijdende aan Ulcera Veneris en 5 aan Blennorhoea. li. Toezigt op levensmiddelen. Streng wordt de hand gehouden aan de keuring van Veegeslacht VeeVisch en verdere onder bereik vallende levensmiddelen. Een Keurmeester is daartoe van gemeente wege aangesteld. 37 Over het algemeen is het drinkwater in deze gemeente zeer goed te noemen. Een paar proefnemingen met de bo ring van pompen volgens het Nortlion-Systeem werden genomenwaarvan de uitslag nog ter nadere beoordeeling staat, maar aanvankelijk wel voldoet. i. Gezondheids- Commissie. Haar over 1870 uitgebragt verslag deelen wij volgen der wijze mede Aan Heeren Burgemeester en Wethouderen der Gemeente Zutphen. De Gezondheid-Commissie alhier heeft de eer, naar aanleiding der bepaling in art. 9 harer verordening ver vat, aan Bui'gemeester en Wethouderen verslag te ge ven van hare verrigtingen gedurende het afgeloopen jaar. De Commissie heeft weder getracht aan hare roeping te beantwoorden, door steeds een waakzaam oog te hou den op al die zaken, welke op de Openbare Gezondheid der ingezetenen een schadelijken invloed zouden kunnen uitoefenen. Belangrijke epidemiën hebben in het afgeloopen jaar in onze Gemeente gelukkig niet plaats gehad en heeft de Commissie met genoegen gezien, dat door de maatregelen van wege het dagelijksch Bestuur voortdurend aangewend tot opruiming en verzameling van mest en faecale stoffen reinheid van goten, straten enz. wordt bevorderd; terwijl, betreffende de verbetering van eenige riolen en waterloo- zingen, welke vooral des zomers door hunnen stank op de openbare gezondheid nadeelig inwerken, uwe Commissie bij hare missive van 5 September 1.1.de vrijheid nam UEA. meer bepaaldelijk opmerkzaam te maken op eene water- loozing in de Berkel, tussclien de huizen van de Heeren C. van der Worp en P. II. Petersen IIz. in de Barlheeze en wel naar aanleiding eener bij de Commissie ingekomen

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1870 | | pagina 20