38 Sint Anne Broederschap. 1951,36s Uitgaven. Die der instelling, genaamd als boven. 1408,57® Alzoo werd er meer ontvangen dan uitgegeven 542,79® Wegens teruggave van elders voorgeschoten gelden werd uitbetaald 5115,26®. Het getal in de gemeente armlastigengedurende het jaar elders ondersteund- of verpleegd, was 235. Als middelen, zoo gewone als buitengewone, welke tot leniging en vermindering der armoede, inzonderheid door onderwijs en werkverschaffing, kunnen worden beschouwd de Naai- en Breischool, de Spaarbank, de Hulpbank en de Spaarkaswelke allen van Stadswege van localenvuur en licht worden voorzien. Voorts de Bank van Leening voor 60 'sjaars ver pacht; de Inrigting tot verschaffing van Strik- en Brei werk aan behoeftigen, van J. F. Vrijheid, eene gemeen telijke subsidie van 75 'sjaars genietende; het Ste delijk Ziekenfonds, waarvan het jaarlijksch te kort door de gemeente wordt aangevuld en het Zieken- en Begrafenis fonds met eene jaarlijksche toelage van 100 uit de ge meentekas. Verder de Werkinrigting der Protestantsche Diaconie, hoofdzakelijk ter vervaardiging van breeuwwerk; en ein delijk de Stadsschool voor armen en minvermogenden alwaar kosteloos onderwijs wordt gegeven. Geene instellingen ter voorkoming van armoede, door of van wege de gemeente beheerd, zijn hier aanwezig. Alle bovengenoemde inrigtingen hebben hare eigene ad ministratie. 39 HOOFDSTUK XI. Landbouw en Veeteelt. Algemeene toestand. Even als vroeger blijft in deze gemeente de landbouw uitgeoefend door pachters van kleine perceelen land, aan de gemeente, enkele particulieren of de gestichten be- hoorende. Grootendeels werd het bouwland beteeld met aardappelen, rogge, tarwe, haver en garst en verder met kool, mangelwortels en knolrapen. De aardappelenteelt wordt voornamelijk als de bron van vóór- of tegenspoed voor den landman alhier geacht; in het afgeloopen jaar had de oogst daarvan betere resultaten dan in 1868 op geleverd. Het wintergraan is ook medegevallende kool buiten gewoon goed gelukt. Ook de weilanden zijn voor de vetweiders zeer voordee- lig geweest. De koop- en huurwaarde der landerijen onderging geene verandering en hebben dan ook alhier zelden grondverkoo- pingen plaats, daar de meeste landerijen aan de Gemeente behooren. Er bestaat hier eene afdeeling van de Geldersche Maat schappij van Landbouw. Zij telt 61 leden, en haar be staan is alhier van gunstigen invloed op den landbonw. Tentoonstellingen werden in het afgeloopen jaar in deze gemeente niet gehouden. Nieuwe gewassen, werktuigen en veerassen zijn, voor zoo ver bekend, in deze gemeente niet ingevoerd. De toepassing van nieuwe uitvindingen is niet onderzocht. Blijkens het vorenstaande viel over misgewas of verlies van oogst niet te klagen.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1869 | | pagina 21