60 Zoo ver bekend is geworden, zijn geene nieuwe werk tuigen of uitvindingen alhier in werking gekomen. In de werkloonen is geen verandering gekomen. HOOFDSTUK XV. Handel en N ij verheid. De scheepvaart op den IJssel en de Berkel was in het afgeloopen jaar nog al drukmet uitzondering van een aanmerkelijk gedeelte van den zomer, toen de lage water stand belemmering opleverde. Gedurende het jaar 1864 hebben alhier aan den IJssel gelost 1182 schepen, metende 60124 ton, en zijn er ge laden 210, metende 9049 ton. In het jaar 1865 heb ben aan den IJssel gelost 1086 schepen, metende 57140 tonen hebben er geladen 264 schepen, metende 14330 tonzoodat van die zijde eene tamelijke toeneming heeft plaats gevonden. De handel in hout bleef aanzienlijk, waartoe veel heb ben bijgedragen de leveranciën aan de Marine. De aan voer en afvoer kon nog al geregeld plaats vinden, met uitzondering van het najaartoen de kolk van den nieuwen houtwal en de daarbij behoorende kanalen haast geen wa ter meer hielden. Om desniettegenstaande te kunnen laden en verzendenhebben houtkoopers een bok geplaatst bij den Havenmond, welke goede diensten bewees, maar zij zijn genoopt geworden dien weder weg te nemen. Een gedeelte der weide Helbergenlangs het kanaal is weder voor één jaar aan houtkoopers verpacht, als lig plaats van hout. 84 schepen, metende 4267 ton, hebben hier scheeps- en timmerhout gelost, en 111 schepen, metende 6738 ton, zijn daarmede geladen. Met brandhout zijn alhier geladen 28 schepen, metende 1780 ton; 70 schepen, metende 7132 tonhebben alhier raap-hennip- en lijnkoeken gelost 67 hetwelk in vergelijking met vroegere jaren eene groote vermeerdering oplevert. Per schip is ook nog al hooi en wel meer dan vroeger aangevoerd, 29 schepen, metende 1647 ton, daarmede ge laden hebben alhier gelost. De handel in graan bleef levendig, vooral is veel ha ver alhier aangevoerd, 55 schepen, metende 2038 ton, daarmede geladen, hebben alhier gelost. De uitvoer van aardappelen, welke in de eerste jaren na het algemeen lieersclien der ziekte onder die vrucht belangrijk wasis weder terug gegaanmaar 2 schepen metende 246 ton, zijn daarmede alhier geladen. Nu men zich hoe langer zoo meer op den aanfok van veevooral van varkenstoelegt en de fourage duur was hebben de landlieden het meest raadzaam geacht zich niet van koren en aardappelen, die niet duur waren, te ontdoen, om het vee gedurende den winter in een goeden staat te kunnen houden en varkenswelke buitengewoon duur waren, te mesten; wanneer dit het geval niet ware ge weest, zoo zou van die artikelen veel meer zijn aange voerd en verzonden. Tot de voornaamste artikelen van aanvoer behoort de turf: 213 schepen, metende 10064 ton, geladen met lange tuif, hebben alhier gelost, en 161 schepen, metende 5565 ton, geladen met korte; 58 schepen, metende 5128 tonmet smeegruis of maatkolen geladen hebben alhier ge lost. De vermeerdering van den aanvoer dezer artikelen moet ongetwijfeld gezocht worden in de afschaffing van den accijns op de brandstoffen. Belangrijk was ook de aanvoer van ijzerwerk: 26 schepen, metende 2070 ton, daarmede geladen, hebben alhier gelost. De aanvoer van wijn was ook niet onbelangrijk: 6 schepen, metende 363 tondaarmede geladenhebben alhier hun vracht gelaten. Tot de voornaamste artikelen van uitvoer belmoren de klompen, 18 schepen, metende 692 ton, zijn daarmede

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1865 | | pagina 35