64 HOOFDSTUK XII. Landbouw. De landbouw bleef in hooge mate de belangstelling in boezemen hetwelk wel geen bevreemding zal opwekken wanneer wordt nagegaandat vele ingezetenen daarin hun bestaan vinden en onderscheidene zedelijke ligchamen en bijzondere personen daaruit voor een aanzienlijk gedeelte hunne inkomsten trekken. Van de veeteelt wordt inzon derheid veel werk gemaakt en aan goede zorg en oppas sing laat men hetover het algemeendie dieren niet ontbreken, hetwelk inzonderheid in het oog valt op de voorjaarsmarkten en wanneer de weiden worden beschaard. Vooral in dit opzigt merkt men bij vergelijking met vroe ger verbetering op. De boter en melk bleef duurwaarin de landman vergoeding kan vinden voor den minder gun- stigen afloop van den oogst van 1865. Met dankbaarheid wordt het erkend, dat deze gemeente tot dus ver is ver schoond gebleven van den veetyphus, die elders zoo veel slagtoffers heeft geëischt en zich nog schijnt uit te breiden. De aardappelen zijn nog al goed uitgevallen en de prijs was bevredigend. De pacht- en koopprijs tier bouw- en vooral der weilanden bleef hoog. De afdeeling Zutphen der Geldersche Maatschappij van Landbouw telt alhier veel leden. De in 1865 alhier aan gekondigde algemeene vergadering is elders gehouden. Het getal beteelde akkers bedraagt 209 bunders. De aardappelen maken bij voortduring in deze gemeente het hoofdgewas uit, vervolgens rogge en tarwe. Men neemt aan dat in deze gemeente zijn gewonnen 100 lasten aard appelen, 22 lasten rogge en 16 lasten tarwe. De Groente-markt was goed voorzien. De staat van den veestapel was met het einde van 1865 als volgt278 paarden, als 132 ruinen, 144 merriën, 2 veulens, 662 runderen, waaronder 10 stieren, 594 koeijen, 68 kalveren, 65 voorts 25 ezels4 muilezels22 schapen33 varkens 12 bokken, 167 geiten. HOOFDSTUK XIII. Verveening, Jagt en Visscherij. Veenderijen worden in deze gemeente niet aangetroffen. Het wild was even als vroeger niet menigvuldig. De visscherij heeft weinig te beteekenen. Het toezigt op de jagt en visscherij was voldoende. Gedurende 1865 werd alhier geen schadelijk gedierte vertoond. In het voorgaande jaar zijn de volgende aanvragen op gezonden alsom groote jagt-acten 40om groote visch- acten 4, om kleine visch-acten 8 en 57 om kostelooze vergunningen om te visschen. HOOFDSTUK XIV. Ambaehts- en Fabriek-nijverheid. De in vorige verslagen vermelde fabrieken en trafieken ondervonden geen verandering. De steenhouwerij van A. de Leeuw van Coolwijk en C°. nogtans is in het vorig jaar opgeheven. Alhier bestaat een stoomtuig, behoorende bij eene meel fabriek waarover door de buren vroeger veel werd ge klaagd. Van die klagten is in het afgeloopen jaar niets vernomen, denkelijk ten gevolge der verbeteringen, in ons vorig verslag vermeld. De Heer Willem Hissink, eigenaar van een door wind gedreven Papier-fabriekberigtdat wel geene nieuwe werktuigen van aanbelang in het laatste jaar zijn aange schaft maar dat toch in de verzuivering-toestellen zoowel als in diewaardoor de kracht en deugdzaamheid van het papier wordt verkregenbij voortduring verbeteringen wor den aangebragt.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1865 | | pagina 34