58 voor schoen- en kleermakers, wevers, manden- en mat tenmakers. De bestaande timmerwinkel is verbouwd, uitgebreid en ingerigt tot twee slaapzalen met portaal en op deze aan- en verbouw is eene tweede verdieping getimmerd, mede bevattende twee slaapzalen met portaal. De werkkamers, vroeger in gebruik bij schoen- en kleedermakerswevers enz. zijn daardoor als ziekenkamers benuttigd en is alzoo door deze verschikking en aanbouw eene ruimte van circa 40 patiënten bij de afdeeling voor mannen verkregen. De ten vorigen jare nieuw gebouwde ijshut is gebleken in allen deele van de gestelde eischen te kunnen voldoen en is uit dezelve aan verschillende personen gedurende het afgeloopen jaar voor geneeskundig gebruik gratis ver strekt eene hoeveelheid van 364 emmers ijs. Het meubelair wordt steeds in goeden staat onderhou den, zoo door reparatie als aankoop van nieuwe meu belen. In 1865 werden onder anderen aangekocht 2 canape's 1 rustbank en 5 groote leuningstoelen. De zoo hoog noodige voorgenomene vergrooting dei- tuinen le en 2e klasse, zoo voor de afdeeling mannen, als voor die der vrouwen, is, hoezeer de gronden daar toe van het Eijk aangekocht en in bezit zijn genomen, nog niet om bijzondere redenen kunnen worden ten uit voer gebragt. In het belang der zaak is het dringend noodzakelijk dat hieraan spoedig gevolg wordt gegeven, terwijl de voorbereidende werkzaamhedenzooals het vellen der eiken hoornen en het verwerken van deze tot palen voor het te stellen rasterwerktusschen de gronden van het Gast huis en het stationsplein reeds waren verrigt. Zoo wel door de pachters der boerenerven als van wege het bestuur wordt het noodige verrigt, om de lan derijen te verbeteren en is ook in het vorige jaar voort- 59 gegaanaan de weiden de zoo veel noodige effene opper vlakte te geven. Tot verbetering en uitbreiding der bosschen is in het afgeloopen jaar het noodige aangewend; met het aankwee- ken van de verschillende houtsoorten is geregeld voortge gaan even als met den aanleg van nieuwen boschgrond en de bepooting daarvan. De uitpooting was in het vorige jaar nog al aanmerke lijk en bestond uit 1225 eiken en 275 beuken heesters, 9900 eiken stikken, 3600 kreeften, 3000 larixen, 1000 fijne dennen, 20000 elzen, 60 peppels, 4000 vingerels en 30 appel- en perenboomen. De opbrengst der akkermaalsbosschen was het vorige jaar minder aanzienlijk dan het jaar daar te voren, zoo wel om de minder verkochte hoeveelheid, als om den la gen prijs van het hout. Behalve de stukken heide of woeste gronddoor de pachters ontgonnen, werd van wege het bestuur zoo veel mogelijk voortgegaan met de geschikte gedeelten van die gronden te bepooten met boomen, terwijl op deze stuk ken en om of langs dezelve singels werden aangelegddie met ongeveer 25000 dennen bepoot zijn geworden. De Naai- en Breischool werd, even als vroeger, druk bezocht en bleef een zeer heilzamen invloed uitoefenen op de ontwikkeling en vorming van het opkomend geslacht. Reeds verscheidene jaren is men opgehouden te bevor deren dat spinwerk aan behoeftigen werd verschaft, het welk in het minst geen bezwaar heeft opgeleverd. Bij voortduring wordt echter het verschaffen van brei- en strik- werk aan minvermogenden bevorderddoor de gemeente wordtzoo als boven reeds is vermeldhiervoor eene bij drage van 75,verstrekt. De Bank van Leening is op nieuw voor één jaar aan den vroegeren pachter verpacht. Hare werking bleef ge regeld en gaf tot geenerhande klagten aanleiding.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1865 | | pagina 31