56 In het ziekenhuis en Lazareth heeft het bedienines- personeel geene verandering ondergaanden alleen dat een oppasser gehuwd en door een ander vervangen iszoodat hetzelve ook nog bestaat uit 1 ziekenvader, 1 ziekenmoe der, 2 mannelijke en 2 vrouwelijke bedienden. Het personeel van de oeconomie van het O. en N. Gast huis bestond, even als vroeger, uit 2 keukenmeiden, 2 werkmeiden, 1 melkmeid, 1 linnenmeid, 1 kok, 1 bak ker, 1 tuinman, 1 huisknecht en 1 portier (gehuwd). Voor de afdeeling van mannen in het Krankzinnigen gesticht zijn in hunne respective betrekkingen werkzaam 1 huismeester, 1 opzigter, 18 oppassers, 1 kleermaker, 1 metselaar, 2 timmerlieden, 4 verwers, 1 kamerbehan ger, 1 schoenmaker; zijnde deze 9 laatstgenoemde werk lieden buiten het gesticht woonachtiggenietende zij geene andere belooning dan hun dagloon. In de afdeeling voor vrouwen 1 huismeesteres, 19 op- pasters1 naaister. De in het ziekenhuis en het Lazareth verpleegde zieken werden behandeld door den stads geneesheer ~W. Steltjes en den stads chirurgijn J. tan Zelm, en de patiënten in het Krankzinnigen-gesticht door den Heer A. II. van Andelals eerste geneesheer, en door den Heer S. A. van der Chijs als tweede geneesheerterwijl de Heer J. van Zelm als chirurgijn daarbij werkzaam was. Met uitzondering van enkele gevallen van besmettelijke ziekten, met name pokken, was de gezondheids-toestand over het algemeen gunstig te noemen. De in het ziekenhuis en Lazareth opgenomen personen, leden voor het meerendeel aan catarrhale koortsen klier ziekte, longtering, waterzucht, verwonding, beenbreuken, enz. De lijders in het ziekenhuis werden, even als vroeger, door den krankenbezoeker J. de Vries bezocht, en deze hield des Zondags in den namiddag godsdienstoefening met hen. De lijders in het Krankzinnigen-gesticht, welke door den eersten geneesheer als daartoe geschikt waren aan gewezen, woonden voortdurend de godsdienstoefeningen bij in het daartoe als kerk ingerigt locaal en wel die van de Protestantsche godsdienst des zondags vóór den middag en van de R. C. gemeente des maandags na den middag. De patiënten, welke geacht worden zulks te behoeven of dat verlangenontvangen geregeld eens in de week eene godsdienstige toespraak van den betrokken geeste lijke die bovendien in buitengewone omstandigheden on verwijld tot hen geroepen werd. De kerk werd in het afgeloopen jaar veel verfraaid, zoo door beschildering van den koepel als door de omtimme- ring van het in het vorig jaar aangeschafte orgel door een geheel nieuw orgelfront. De inkomsten ten behoeve van het O. en N. Gasthuis bestonden in pacht en vruchten van vaste goederen, ren ten van kapitalen, vergoeding van verplegingskostenenz. tot een bedrag van 100,844,02waarmede de uitgaven zijn bestreden. Tot het verbeteren en in goeden staat houden der ge bouwen op de boerenerven is besteed eene som van onve- veer 4000,en is daarvoor gebouwd onder Vorden op het erve Jebbink een nieuwe voorgevel met vergrooting van keuken, kelder, melk-, wasch-, knechtskamer en zoogenaamde opkameren onder Almen op het erve Bal- tink een nieuwe voorgevel en vernieuwd de keldermelk- wasch-, knechtskamer, enz. In het Krankzinnigen-gesticht hebben eenige localen eene andere bestemming bekomentot verkrijging van meerdere ruimte, ter plaatsing van patiënten. Zoo zijn die, welke in vroegere jaren een gedeelte der vrouwen-afdeeling uit maakten vertimmerd en met eene bijliggende open ruim te tot werkkamers ingerigtwaardoor verbeterde werk plaatsen zijn verkregen, als een timmer winkelwerkkamer O

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1865 | | pagina 30