52 Het getal provenieren op het Ruitershofje en in andere woningen bedroeg 30 op uit. December 1865, als gehuw den 8 weduwnaars 2weduwen 12ongehuwden 8. Van de provenieren zijn in het vorige jaar overleden, gehuwden 1, weduwen 3, van welke laatste al de wonin gen weder zijn vergeven aan weduwen. In de behoeften is voorzien door de gewone ontvang sten ten bedrage van 7730,52 en door de buitengewone ten bedrage van 38431,25. De uitgaven bedroegen ge wone ad 7646,10, en buitengewone, bestaande in de belegging van kapitalenaankoop van onroerend goed en uitkoop van tienden ad 39169,08r'. Aan de gebouwen hebben niet dan gewone herstellingen plaats gevonden. Behalve het gewoon onderhoud is in cultuur gebragt op het erve Riefel onder Hengelo circa 2'/2 bunder voor akkermaalshout en plantsoen. In de Warkensche heide ongeveer een bunder voor opgaand hout en twee bunders voor dennenbosch. In Eerbeek onder Ilalle voor akker maalshout ongeveer 40 roeden en van dennenbosch onge veer 3'/2 bunder. Voorts is verkocht opgaand hout op het erve Riefel voor 8238,— aan inschrijvingen op de grootboeken der Rationale Schuld voor 29790,en is belegd aan 36 aandeelen in de geldleening ten laste der gemeente Zut- plien f 36000, aan 1500 in 3 pet. inschrijving op het Grootboek der Nationale Schuld 1097,123. Uitgekocht de tienden ten behoeve van het Burgerwees huis te Zutphengaande uit de erven Aalderink en Gotink in Warken met de kosten voor 1770,08, en aangekocht een stuk boschgrond in Warken onder Warnsveld, voor o01,38 met de kosten. De nog op het gemeentehuis berustende rekeningen dezer Broederschap over vroegere jaren zijn aan het bestuur uitgereikt. Op den 1 Januarij des vorigen jaars werden in het 53 Gebroeders Hakker s Weeshuis verpleegd 16 jongens en 11 meisjes. De wees R. Hemink bevindt zich nog altijd voor rekening van het gesticht op het platteland. Haar toestand blijft ongunstig, hare toevallen houden aan en langzamerhand beginnen deze een nadeeligen invloed op hare verstandelijke vermogens uit te oefenen. Hoe gaarne ook regenten al het mogelijke voor haar herstel willen aanwenden, vermeenen zij toch geen vrijheid te hebben haar voortdurend voor rekening van het gesticht te hou den, zoodat zij huns ondanks naar middelen moeten om zien om van deze zorg ontslagen te worden. Feitelijk verpleegden in het Gebroeders Bakker's Wees huis dus op 1 Januarij voornoemd 28 weezen. Van deze overleed op 26 April de wees J. Enserink, terwijl op 6 Junij A. Oltiiuis en op 22 Augustus A. J. Wolsak werden opgenomen. In de maand October hadden regenten het genoegen de wees J. Hiddink met goed gevolg het examen voor hulponderwijzer te zien afleggen, waardoor hij reeds in het begin van December het gesticht kon verlaten. Hij is als hulponderwijzer geplaatst in de buurtschap Oosterhuizen onder Apeldoornen handhaaft zich aanvankelijk volkomen naar wensch. Op het einde van 1865 verpleegde dus het gesticht als bij den aanvang 28 weezen. Deze ontwikkelden zich over het geheel naar ziel en ligchaam naar wensch. Re genten meenen intusschen opgemerkt te hebben, dat het aantal sterfgevallen betrekkelijk groot mag heeten. Zij schrijven dit toe aan de disposition, bij vele weezen reeds bij hunne geboorte aanwezig, voor teringachtige ongesteld heden. Aan het einde des jaars 1864 bevonden zich in het Burgerweeshuis alhier ter verpleging elf kinderenwelk getal in den loop van het jaar 1865 is vermeerderd met een meisjemet name Hendrik a Johanna Boerstoel, ft

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1865 | | pagina 28