38 deze evenwel mogen alleen kinderen worden toegelaten die vaardig kunnen rekenen, lezen en schrijven. In het locaal der derde openbare school zijn in het af- geloopen jaar de normaallessen voortgezet. De gemeente heeft het bedoelde locaal daarvoor beschikbaar gesteld en voorziet in de verwarming en verlichting. De bijzondere scholen zijn acht in getal en wel 3 voor meisjes, alwaar onderwijs wordt gegeven in de vakken a, b, c, e, g en verder in de beginselen der drie levende talen en in de handwerken. Eene bijzondere school, alleen voor jongens, gesubsidieerd met ƒ600,alwaar onderwijs wordt gegeven in de vak ken ai van art, 1 der wet, benevens in de beginselen der drie levende talen. De vroeger in de Hoven bestaan hebbende bijzondere school, gesubsidieerd met 60,voor jongens en meis jes, is in het vorig jaar opgeheven. Thans bestaan alhier twee bijzondere scholen voor jongens en meisjes, waarvan eene voor R. C. kinderen. Op die scholen wordt onder- wijs gegeven in de vakken ai van art. 1 der wet, zoo mede in de beginselen der Fransche taal. Nog was al hier aanwezig eene bijzondere school tot beoefening der rekenkundealgebra en meetkundemaar bestaat bij voort during de bijzondere patronaat-zondagschool, onder bestuur van P. A. Biermasz, alwaar kosteloos onderwijs wordt gegeven. Onderscheidene hoofdonderwijzers, zoomede eenige hulp onderwijzers hebben toelating tot het geven van huison derwijs of hebben onder overlegging hunner stukken kennis gegevendat zij voornemens waren huisonderwijs te geven. Buitendien bestond alhier in het vorig jaar een huis onderwijzer voor de Engelsche taal. Er is aanwezig een voor de vakken van lager onderwijs en voor de drie le vende talen, een voor de natuurkunde en een voor de schrijfkunst. 39 Dewijl voor de Hoogere Burgerschool en Burger-avond school een nieuw gebouw moest worden opgerigt, waarin de eerste openbare school mede moest worden gevestigd, is deze tijdelijk overgeplaatst geweest in andere localen, maar heeft in September j.l. de voor haar bestemde nieuwe localen betrokken. Voor de zevende openbare school is een geheel nieuw en uitmuntend gebouw getimmerdingerigt voor ruim 200 leerlingen. Overigens bevinden zich de scholen in de vroe gere localendie allezins geschikt mogen worden geacht. De hoofdonderwijzer aan de met 600,gesubsidi eerde bijzondere school, is verpligt zich door ten minste eenen bekwamen hulponderwijzer, door de plaatselijke schoolcommissie goed te keuren, te doen bijstaan. De overige hoofdonderwijzers en onderwijzeressen staan in dit opzigt onder geenerhande verpligting, doch zij laten het zich nogtans niet aan de vereischte hulp ontbreken, zoo dat in deze gemeente onderscheidene hoofd- en hulponder wijzers aanwezig zijndie geene bezoldiging of toelage uit de gemeente-kas ontvangen. Op de zevende openbare school bevonden zich op het einde van 1865, 176 leerlingen, waarvan 35 het onder wijs gratis genoten. De daaraan verbonden avondschool werd bezocht door 85 kinderen, waarvan 17 zonder be taling. Op de zesde openbare school bevonden zich gemiddeld 521 leerlingen, die gratis onderwijs genoten en wel 21 meer dan in 1864. De aan deze school verbondene avond- herhalingschool werd bezocht door 100 kinderennagenoeg gelijk staande met het vorige jaar. Daarop wordt insge lijks geen schoolgeld betaald. Op de vijfde openbare school bevonden zich gemiddeld 395 kinderen, 12 minder dan in 1864. De avondschool werd bezocht door 44 leerlingen, dus 15 meer dan het jaar te voren.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1865 | | pagina 21