30 meldenswaarddat het door den Spoorweg afgescheiden gedeelte van den Smeerkampter grootte van 2 bunder voor eigen rekening bebouwd en met haver en klaver bezaaid werd. De haver heeft bij openbaren verkoop goede uitkomsten opgeleverd; de klaver kan goed worden. Op de bouwlanden aan de graafschapszijde is de verdee ling der ldooten door hardsteenenpalen en bazaltzuilen ge schied en zijn de wegen aldaar op eene behoorlijke breedte en onder eene lijn gebragt. Een gedeelte der dennenboomen bij het Hooge West, aan den weg naar Vierakkeris geveld en de zwarte grond afgezet; vervolgens werd het zand, ter dikte van 1,00 el, daaronder weggehaald en vervoerd gedeeltelijk naar de laagte langs de weide Slag voor 't hekken en gedeeltelijk gebezigd tot aanhooging van den lagen weg naar Hengelowaardoor op die hoogte een knap stuk bouwland is verkregen, hetwelk tevens eene betere lig ging heeft bekomen. Dooi het maken van een uitweg door de zoogenaamde officie of zaadmetershoven van den Yliegendijkten behoeve van de weiden aan de noodzijde van den Honk of de Oekensche beekkomt het jaarlijksch leggen van een brug te vervallen. De rietlanden in de Kijfsdijken en Sprabanen zijn door het graven van slooten verhoogd en hierdoor voor de ver pachting in perceelen gescheiden. Van het lage gedeelte der Kijfsdijken zijn de hoofd- of scheiding-slooten uitgediept en verbreed, benevens kleine slooten gegraven; de losse grond over het weiland en de taaije grond, riet en graswortels, op groote hoopen tot rot ten gezet, hetwelk in dit jaar tot bemesting over het weiland zal worden gebragt. Vooits zijn viei duikers in de Sprabanen gelogd en is eene sloot langs den Ossewaard, lang 180 el, gedempt en daarop eene doornheg gepoot. 31 In verband met de uitdieping der binnengracht zijn on geveer 2000 karren modder naar de weilanden buiten de Hospitaalspoort vervoerd geworden en aldaar in drooge slooten op hoopen gezet, om in dit jaar als mest over de weilanden verspreid te worden. Een gedeelte der Aveide Slag voor 't hekken, reeds in het voorjaar met modder bemest, leverde het bewijs op der gunstige werking van dien modder. Ook naar de Kijfsdijken werd modder tot bemesting van het hooge gedeelte gebragt. De weiden aan de Graafschapszijde zijn insgelijks door bazaltsteenen afgebakend. Het zand, dat door het uitdiepen der beek, langs den houtwal op de weide Helbergen gebragt iswerd van daar vervoerd naar de laagte langs den grindweg op Baak, welke laagte in dit jaar weibaar zal gemaakt worden. Op den uiterwaard, de Landrosterwaardis eene op pervlakte van 3000 vierk. el, die voor het grootste ge deelte van het jaar onder water stond, verhoogd met ge middeld 50 duim. Een duiker werd aan den ingang van dien waard gelegd en een waterloop naar den kolk uitge diept en gemaakt. Ook werden de slooten aldaai uitge diept en verbreed. Een kolk of liunk, gelegen tusschen de weide het Kerk hof en de Weezeweidewerd gedempt. Op het gedeelte der Marschweidehetwelk tusschen de spoorwegbaan en de landerijen langs den steenweg op De venter is komen te leggenzijn de voor de stadsweide op gebrande beesten niet meer toegelatenmaar het gras van dit gedeelte is in het openbaar verkocht tot hooge prijzen. In den afgeloopen winter zijn er twee kolken en het lage Voorhoofd gedemptwaardoor het stuk een veel beter aan zien heeft verkregen en veel grond is gewonnende wa terleiding werd te gelijker tijd verbreed tot eene wijdte van 2 el. O

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1865 | | pagina 17