26 De binnengracht werdmet uitzondering van hot ge deelte van het Kalverbosch-bruggetje tot aan de Hospi taalspoort-brug in vakken drooggemaaktuitgegraven en uitgediept; het afvoer-rioolook dat onder het erf van den Heer Ketjen en het gemeenschappelijk riool bij den Dro- genapstoren, zijn al eveneens schoongemaakt. In het ge heel zijn 2000 karren modder uitgehaald en vervoerd, te gelijker tijd zijn bovengenoemde riolen hersteld. Het riool of de sluiskoker bij den Drogenapstoren aan de inlaatzijde, is van een nieuwe schuif en stijlen voorzien en schoeijin- gen zijn gemaakt langs het erf van B. Garsen en be zijden den regterhoek van den sluiskoker. Boven het af- voerriool werden ruimkokers of toegangen gemetseld, en wel een op het erf in huur bij Dries sen en een op het erf van den Heer Ketjen. "Wijders werd eene hulpschoeijing gezet achter het erf van de Wed. Terink. Belangrijk voorzeker is de verbetering te achten, welke door terugbrenging der erven van den Heer Lijsen Sta rink, Veldmaat en der Wed. Vermeulen tot op hunne oorspronkelijke grootteen de daardoor gevolgde verbree ding achter de 6e openbare school, aan de gracht is ge geven kunnen worden. De bedoelde terreinen van den Heer Lijsen alsook van de 6e openbare school, zijn van wege de gemeente van nieuwe hulpschoeijingen voorzien. Het gewone onderhoud en al het hiervoor genoemde (de uitdieping van de haven, kanalen en der binnengracht) waaronder zijn begrepen de gemaakte beschoeijingenhet nieuwe sluisschoft en herstelling der metselwerken aan de twee riolen, vorderde eene uitgaaf van 2110,01s. Door de voorgestelde vernieuwing en het geven van eene betere ligging aan het afvoerriool bij de Visclipoort, wordt het mogelijk geacht de gracht op min kostbare wijze tot de vereischte bodemdiepte van het te maken nieuwe 27 riool verder uit te diepen. Voorts blijft de vernieuwing en verlegging van het aanvoerriool zeer gewenscht. Thans nu de gracht achter de nieuwe scholen eene be hoorlijke breedte heeft verkregenacht de Stads-architect het niet noodig, dat dit gedeelte der gracht gedempt en vervangen worde door een afvoerriool of duiker, zooals hij bij zijne toelichting, behoorende bij de plannen tot verbetering der gracht, van 13 December 1862, voor stelde; daar toch door het aanbrengen van beschoeijingen en andere voorzorgen tegen afspoeling en ontgronding van de belendende erven en gebouwende gevorderde bodem diepte der gracht verkrijgbaar blijkt te zijn. Wijders werd schoongemaakt en uitgediept de Molen beek van af de zoogenaamde Ruïne tot aan de watermo lens, waarvan de kosten bedroegen 245,76s. Met uitzondering van twee sluizen der binnengracht, zijn al de anderen in goeden staat. Van de nieuwe kribben, door de gemeente te leggen aan den IJsseloever van de Marschweidenzijn er vier gemaakt en wel n°. I, II, III en Vvolgens de tee- kening aangaande de normalisatie van den IJsseloever. De gezamentlijke lengte der afgewerkte perpendiculaire kribben bedraagt 80 el. Bovendien werd beneden krib n°. I de oever over eene lengte van 110 el onder eene behoorlijke helling afgegraven en onder eene lijn gebragt, voorts met beslagwerk tot de kruinshoogte van de krib voorzien om het in het voorjaar met levend hout verder te beslaan tot maaiveldshoogte. Wijders werd de benoo- digde puin voor de nog door de gemeente te leggen krib ben n°. IV, VI en VII aangekocht. De beslagwerken aan den linker IJsseloever beneden de noodbrug en andere bestaande kribwerkenwerden be hoorlijk onderhouden. Tot bekostiging van deze werken werd een bedrag van 3451,06s uitgegeven.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1865 | | pagina 15