24 De brugwanden der twee openingen van 10,82 ellen, zijn mede volgens het enkelvoudige systemamet gedrukte verticalen en getrokken diagonalenen bestaan voor de opening van het linker landhoofd tot den landpijler n°. 1 uit zes kwadraatvormige draagvelden van 3,17 ellen. De totale lengte van iederen brugwand is 19,02 ellen en voor de opening bij de ophaalbrug van stroompijler n°. 1 tot landpijler n°. 7uit zeven kwadraatvormige draagvelden van 3,71 ellen lengte en alzoo 22,19 ellen. De hoogte en inwendige breedte dezer bruggen is gelijk aan de 30 els. De ophaalbrug heeft eene breedte van 3,65 ellen; de wijdte tussclien de draaipunten is 16,36 ellen. De vloeren van de bruggen bestaan uit een onderdek van eiken zevenduims hout, hetwelk op de ijzeren dwarsleg- gers is vastgeschroefd en waarover eene rijvoering van greenen hout, dik 5 duim. Alleen op de vaste bruggen bevindt zich aan beide zij den een trottoir van 0,82 ellen. De bestaande bruggen vorderden geene bijzondere uit gaven. In het onderhoud werd voldoende voorzien. De toestand is dan ookmet uitzondering van de steenen brug bij de Hospitaalspoort en de Boompjeswal, vrij voldoende. De schuiten, ponten, schepen en brugschepen, hoezeer in min gunstigen toestand verkeerende en niettegenstaande den ijsgang, die zij in het voorjaar moesten doorstaan en waardoor die toestand niet verbeterdehebben evenwel dienst gedaan tot aan de voltooijing der nieuwe stadsbrug en tot het onderhoud behoefden geene belangrijke uitgaven gedaan te worden. De gemeente zal na den verkoop van de materialen aan zich houden eene groote veeraak en eene vliegenschuitten einde te dienen bij de opruiming en de uitvoering van waterwerken. Hot veer is in wer king geweest van 10 Februarij 1865 tot 10 Maart vol gende, en vorderde voor bediening van het veer, voor vuur en licht in de veerkeet, benevens voor het onder- 25 houd en klaarhouden van de veergateneene uitgaaf van 310,15'. De gedane werkentot digtmaking der plaats gehad hebbende ontgronding bij de kademuren in den havenmond, en de maatregelen van voorzieningwelke genomen zijn om dergelijk ongeval in het vervolg voor te komenheb ben tot nu toe den gewenschten uitslag gehad. Ook bij den lagen waterstand en de daardoor plaats vindende sterke afstrooming van het Berkelwater over de gemaakte bestor- ting en rijswerken, zijn die werken in goeden staat ge bleven. Achter de nieuwe kademuur, langs de rivier van den havenmond af tot 61,00 ellen benedenwaarts, heeft zich eene doorgaande verzakking in de bestrating geopenbaard. Wanneer die verzakking blijft toenemen, zoo zal eene voor ziening daar tegen gewenscht worden, en wordt het voor dat geval het meest doeltreffend geacht om eene bleeslaag of zinkstuk aan en tegen de buitenzijden van den kaai muur in de rivier te leggentot het wegnemen der waar schijnlijk bestaande gemeenschap van den grond, achter de fundering van den kademuur, met de rivier. Met uitzondering van het gedeelte tusschen het oude landhoofd van de voormalige schipbrug tot dat der be staan hebbende noodbrughetwelk slecht isen de bazalt- doceringen langs de nieuwe kadenwelke in minder goe den staat verkeerenis de toestand der overige kademuren voldoende. De oevers van het zoogenaamde kabinetje en de hout walkanalen werden bij gunstigen waterstand afgeboordter wijl de uitkomende grond 1140 kub. el, is vervoerd naar en gebezigd tot aanvulling van de gracht, bezijden de straat naar het stationsplein. Tot ophooging van een bouwterrein van de Hervormde Diaconiewerden van wege dat collegie nog uit de kana len gebaggerd 637 kub. ellen zand. O 7 O

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1865 | | pagina 14