56 HOOFDSTUK XI. Gemeente-Polieie. Openbare Veiligheid. Verstoring der rust is in liet afgeloopen jaar niet voor gekomen. Het getal politie-overtredingen klom in 1864 tot 373, zonder dat nogtans de ingezetenen werden ge plaagd. De Commissaris van Policie is over zijne onder geschikten te vreden. De dienst is door de agenten van policie onder controle van den verdienstelijken hoofdagent Roose zoowel bij dag als hij nachtnaar behooren waar genomen. De handhaving der policie-overtredingen heeft geen stof tot klagten gegeven. De klapperliedenook in de Hovenblijven afgeschaft. Door de agenten van policie en veldwachters wordt zonder bezwaar in de dienst der afgeschafte klapperlieden voorzien. Voor onheil van brand mogt men in het vorig jaar be waard blijven. De brandweer is goed geregeld, het ma terieel laat weinig te wenschen over. In het nieuwe gebouw van het Wijnhuis is een locaal, ingerigt tot bergplaats van brandblusclimiddelenin ge bruik genomen. Twee nieuwe zuigers zijn gemaakt en spuit n°. 6 en 9 zijn hersteld en in het bovenvermeld nieuwe locaal gebor gen. De uitgaven voor hot gewoon onderhoud en kosten van opzigt beliepen 322,10. Wenschelijk wordt geacht de aanschaffing van een of twee vervoerbare aanjagers, om zoo veel mogelijk in den aanvoer van water te voor zien. De defect bevonden slangen zullen door nieuwe wor den vervangen. Het materieel is overigens in vrij goe den staat. De gazverlichting op de openbare straten, pleinen en bruggen kan als zeer voldoende aangemerkt worden. Het bepaalde getal uren branden is gedurende de winterver- 57 lichting met 9 '/2 uur en tijdens de zomerverlichting met 24'/2 brandens voor iederen lantaarn moeten overschreden worden. Aan bijzondere verlichting bij het open leggen van te vernieuwen straten en tot doorgaande verlichting bij de noodbrughebben onderscheidene lantaarns nog gebrand gedurende 47305 uren, een en ander vorderde een uitgaaf boven de aannemingsom van 127,39. In den toestand der werktuigen van de gaz-fabriek is geene verandering gekomen, maar naast de stokerij is in 1864 eene tweede stokerij gebouwd, geschikt tot de plaat sing van 4 ovensmet een getal van 28 retorten. Hiertoe is aan de achterzijde het terreinin erfpacht uitgegeven vergroot. Aan de zijde vaii de kade ismet toestemming van het Gemeente-bestuur, het ijzeren hek weggenomen en vervangen door een muur, waartegen twee pakhuizen tot berging van steenkolen zijn gebouwd. De werkzaamheden voor het leggen van een nieuwe hoofdbuis door den mond van de binnenhaven, zijn afge loopen. Die buis doet thans dienst. De Gemeente heeft geen Huis van Bewaring. In voor komend geval ondergaan de veroordeelden wegens politie- overtredingenzoomede de gegijzelden ten gevolge van de wet op de Schutterijhun straf in het huis van arrest. Die aldaar zijn opgenomen ondervinden eene goede behan deling. HOOFDSTUK XII. Landbouw. De landbouwwaarin vele ingezetenen hun bestaan vin den, en waaruit onderscheidene particulieren en zedelijke ligchamen voor een aanzienlijk gedeelte hunne inkomsten trekken, bleef in hooge mate de belangstelling opwekken. Yan de veeteelt wordt inzonderheid veel werk gemaakt,

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1864 | | pagina 30