p. m. 98000, waaruit voor zoo veel nooclig do uitgaven werden bestreden. Tot liet verbeteren en in goeden staat houden der ge bouwen op de boerenerven is besteed de som van onge veer 8000 en is onder andoren gebouwd le, een nieuwe schuur op ieder der boerenerven de Croeserij onder Hen gelo Donderwinkel onder Steenderen en Oonk in Almen 2 - eene nieuwe wasch- en melkkamer op het erve Len- tink in Almen. Ten einde te voorzien in eene sedert jaren bestaande be hoefte is in het vorige jaar binnen de ommuring van het gesticht eene zoogenaamde ijshut gebouwd, waarvan de kos ten circa 2000 bedragen. Dewijl deze hut ruim 60 kub. ellen ijs kan bevatten, vertrouwt men in staat gesteld te zijn, steeds te kunnen voldoen aan de aanvragen om ijs, benoodigd voor patiënten uit deze gemeente en de omstreken. In het locaal dor wasscherij is eene Engelsche wasch- machine in werking gebragtwaardoor het goed veel min der lijdt en minder zeep behoeft gebezigd te worden dan bij gewone behandeling. Het meubilair wordt steeds in goeden staat gehouden, zoo door herstelling als door aankoop van nieuwe. Zoo zijn in het vorige jaar onder anderen aangekocht 4 cana pe's, 1 pianino en 12 stoelen voor de le klasse, enz. In de tuinen der rustige Heereu le en 2' klasse, is eene overdekte gaanderij aangebragt, om vooral bij regenachtig weder de patiënten tot zit- en loopplaats te dienenom de loopplaats klasse vrouwenis de palissadering ver vangen door een steenen ringmuur, waartegen is aange bouwd een vertrek tot berging der aan- en af te brengen matrassendie gezuiverd en in de daaraan grenzende sncl- droogerij moeten gedroogd worden. De tuin der afdeeling zieke en zwakke vrouwenis met een planketsel omheind; de bleek of zoogenaamde droogte is aanmerkelijk opgehoogd, omdat dezelve bij middelmatige waterhoogte onbruikbaar wasterwijl een gedeelte daarvan tot moestuin is aangelegd. Tot vergrooting van de tuinen der le en 2 klasse vrou wen, is van het Rijk aangekocht de strook grond, gelegen tusschen het Gasthuis en het stations-plein. Zoowel door de pachters der bouwerven als van wege provisoren, wordt het noodige verrigt om de landerijen te verbeteren en aan de weiden zooveel mogelijk eene effene oppervlakte te geven. Tot verbetering en uitbreiding der bossclien is in het afgeloopen jaar het noodige aangewend. Met het aankwee- ken van verschillende houtsoorten is men geregeld voort gegaan even als met den aanleg van nieuwen boschgrond en bepoting derzelve. De uitpoting was in 1864 nog al aanmerkelijk en bestond uit 592 eiken en 180 beuken heesters8000 stuks pootels22500 eiken stekken, 4000 kreeften, 210 populieren, 3100 doorns en 30 appel- en pereboomenop diverse erven. De opbrengst der akkermaalsbosschen was in het vo rig jaar nog al aanzienlijkgedeeltelijk ten gevolge der duurte van schors en houtmaar niet minder door de meerdere oplevering van houtten gevolge der aangebragte verbeteringen. Behalve de stukken heide of woeste grondwelke dooi de pachters zijn ontgonnen werd van wege provisoren zoo veel mogelijk voortgegaan mot de geschikte gedeelten van die gronden bekwaam te maken voor het beplanten met boomen terwijl om of langs sommige stukken singels aan gelegd en met ongeveer 7000 dennen bepoot werden. De Naai- en Breischool werd, even als vroeger, druk bezocht en bleef een zeer heilzamen invloed op de ontwik keling en vorming van het opkomend geslacht uitoefenen. Reeds verscheidene jaren is men opgehouden te bevor deren dat spinwerk aan behoeftigen werd verschaft, het welk volstrekt geen bezwaar heeft opgeleverd. Bij voort- O O

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1864 | | pagina 28