46 welke laatste de woningen weder zijn overgegevende een aan eene weduwede andere aan een paar gehuwden. In de behoeften is voorzien door de volgende ontvang sten, als gewone 6563,27 buitengewone 6908,56 de uitgaven bedroegen gewone 6689,22 Buitengewone bestaande in den koopprijs van het in 1863 aangekochte erve Hesselink in "Warken 6980. Zijnde deze laatste uitgaaf ruim gedekt door de op brengst van eene houtverkoopingin den aanvang van dit jaar gehouden. Behalve de gewone reparatien heeft plaats gehad het metselen van het voetstuk van de in 1863 aangekochte nieuwe ijzeren pomp voor het Ruitershofje en het maken van een riool tot afleiding van het water. In cultuur is gebragt op het erve Riefel onder Hengelo circa een bunder voor akkerhout, in de Warkensche heide ongeveer een bunder voor opgaand hout, te Eerbeek onder Hall voor akkerhout ongeveer 75 roeden en voor dennen bosch 2 bunders. Bij de Sint Anne Broederschap is men voortgegaan, om de zoogenaamde preuvingen niet meer, zooals het tot dus ver had plaats gehadin broodboter en spek uit te reiken, maar in geld, ontvangende elke begiftigde 50 cents 's weeks. Bij den aanvang dezes jaars, bedroeg het getal der in het Gebroeders Bakkers Weeshuis verpleegde weezen 28, makende met de reeds in het vorige jaar verpleegde wees Hemink, die nog altijd in genoegzaam gelijken toestand verkeert een getal van 29. Van deze vertrok op primo Mei de wees F. Schut opgeleid tot lithograaf en in staat om behoorlijk in zijn onderhoud te voorzien. Op den 9 Augustus overleed de wees H. Aberson aan de gevolgen eener uitterende ziekte, terwijl op 24 Augus- 47 tus het getal vermeerderd werd met H. Bakker, eene dochter der overledene echtelieden Bakker-Vriese. Met 28 weezen, waaronder 16 jongens en 12 meisjes, werd zoo het jaar vervolgd en ten einde gebragt. Van deze werd Gr. Gerritsen, die lust voor het tuinieren betoonde, in het voorjaar bij den tuinman Nengerman in de leer ge daan. De overige jongens, nog te jong om tot het aan- leeren van een handwerk over te gaanbezochten geregeld de school. Dit was ook het geval met die meisjeswier ontwikkeling het aanleenen van het naaijen nog niet ge doogde. Dit schoolonderwijs werd even geregeld aange vuld door Godsdienst-onderwijsterwijl een naauwlettend gadeslaan van de verschillende handelingen der weezen re genten aanleinding gaf, om bij wijze van uitzondering hunne afkeuring, in den regel hunne goedkeuring te ken nen te geven. Zedelijke en ligchamelijke ontwikkeling maken alzoo gewenschte vorderingenzoodat regentenge lijk in vorige jaren overvloedig stof vinden tot dankbare erkenning van 's Hemels zegen op hun gemeenschappelijk pogen. Regenten vermelden ten slotte dat de Sint Nikolaas avond in het vorig jaar voor het eerste een meer bepaald feest voor de weezen kon zijnten gevolge der testamen taire beschikking van wijlen den Heer Notaris H. F. Lu- LOFSdie aan het gesticht de som van 400 legateerde ten einde uit de opbrengst daarvan de weezen op dien avond te onthalen. Op het einde van 1863 bevonden zich ter verpleging in het Burger-Weeshuis 12 kinderen, zijnde negen heele en drie zoogenaamde halve weezen. Vertrokken zijn in 1864 drie zoogenaamde halve weezen, te wetenHendrika Jo hanna en Anna Maria Christina Winterinic, welke den 26 September 1864 het weeshuis verlieten, hoewel hunne opvoeding nog niet was voltooid, als zijnde door hunnen vader Johan Wilhelm Winterinic, Opziener

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1864 | | pagina 25