34 Daaraan zijn nu verbonden drie leerarendie eene vaste bezoldiging uit de gemeentekas genietenterwijl de miner- valia en gelden van de inschrijving zijn vervallen en een schoolgeld aan de gemeentekas wordt betaald. Op het gymnasium bevinden zich 33 leerlingen. De leeraren zijn allen Litt. Doctores. Door leeraren bij de inrigtingen van middelbaar onder wijs hier ten stede wordt op het gymnasium onderwijs ge geven in de moderne talengeschiedenisaardrijkskunde de wis- en natuurkunde. Bij voortduring wordt het on der aldaar gegeven geroemd. Het in 1851 voor het gymnasium ingerigt gebouw is in September j. 1. door de hoogere burgerschool betrok ken terwijl voor de huisvesting van het gymnasium eene particuliere woning is gehuurd. Na de zomervacantie ech ter zal de hoogere Burgerschool kunnen overgaan in het gebouwhetwelk daarvoor wordt ingerigt en waarin de burger-avondschool sedert het begin dezes jaars is geves tigd en waarin de eerste openbare school en andere inrig tingen in den loop van dit jaar mede zullen overgaan. De door het Departement Zutphen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in 1842 opgerigte school voor teeken en bouwkunde alsmede werkschoolwelke gedurende een tijdvak van 22 jaren aan het doel, hetwelk men zich bij de oprigting had voorgesteldwas blijven beantwoordenis in het vorige jaar ten gevolge der oprigting van eene bur ger-avondschool vervallen, terwijl de modellen teekeningen en leermiddelen aan de Gemeente zijn geschonken. In 1863 was door den Gemeente-raad eene commissie be noemd en verzocht den Raad te dienen van advies omtrent hetgeen zou moeten worden gedaan, om aan de wet op het middelbaar onderwijs alhier uitvoering te geven. In het be gin des vorigen jaars bragt de commissie een volledig en zeer uitgewerkt verslag uit en stelde daarbij voor, om tot de oprigting eener hoogere burgerschool met vijfjarigen 35 cursus en eene burger-avondschool te besluiten, wanneer daarvoor een rijkssubsidie van 7000 's jaars en dispen satie gedurende zes jaren van de oprigting eener burger school konde worden verkregen. De raad heeft zich met dit voorstel vereenigd, terwijl de verzoeken om subsidie en dispensatie zijn ingewilligd, weshalve werd besloten de noodige localen te doen bouwen voor de inrigtingen van middelbaar onderwijs, waarin de burger-avondschool in het begin van Januarij j.l. is geopend, terwijl, zooals reeds vroeger werd gemeld, de hoogere burgerschool op 8 Sep tember j.l. in het locaal van het 's Gravenhof, in de laat ste jaren voor het gymnasium gediend hebbende, werd ge opend en wel met een getal van 73 leerlingen. Successively k werden bij de inrigtingen aangesteld een Directeur Dr. D. G. Cramer, tot leeraren Dr. H. W. SCHRÖDER VAN DER KOLKB. DlNGEMANSW. VAN DER Worp, J. A. Gerritsen, J. Nijkamp, Dr. H. C. Dib- bets, Dr. H. J. Bolderman, Dr. W. J. C. Huberts, J. A. Piquet, Mr. H. R. J. Gallandat Huet, terwijl tot onder-directeur werd aangesteld Dr. H. W. Schröder van der Kolk, C. Tempelmans Plat werd benoemd voor de beginselen der wiskunde, aardrijkskundede ge schiedenis en de Nederlandsche taaltot amanuensis J. Nijkamp en tot portier K. Feenstra. Met het begin dezes jaars bevonden zich op de hoogere burgerschool 77 leerlingen, op de burger-avondschool 70, waarvan 14 zonder betaling van schoolgeld. Het laat zich aanziendat het getal leerlingen zal toenemen en dat de inrigtingen van middelbaar onderwijs te Zutplien gevestigd, de mededinging tegen elders reeds bestaande en nog opgerigt zullende worden, goed zullen kunnen doorstaan.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1864 | | pagina 19