staan in dit opzigt onder geenerhande verpligting; doch zij laten het zich nogtans aan de vereischte hnlp niet ont breken zoodat in deze gemeente onderscheidene hoofd- en hulponderwijzers werkzaam zijn, die geene bezoldiging of toelage van de Gemeente genieten. Op de zesde openbare school bevonden zich gemiddeld 500 leerlingen, die gratis onderwijs genoten, en wel 22 minder dan in 1863. De avondschool werd door 103 kinderen bezocht, het welk eene vermeerdering van 40 bij het vorige jaar ople vert. Voor het onderwijs, aldaar gegeven wordende, wordt insgelijks niets betaald. De vijfde openbare school werd in het vorige jaar be zocht door een getal van 404 kinderenhetgeen eene ver meerdering oplevert van 7 leerlingen. De avondschool bleef nagenoeg op dezelfde hoogte, zij telde 59 leerlingen, 4 meer dan het jaar te voren. De vierde openbare school werd bezocht door een getal van 136 leerlingen, alzoo 17 minder dan in 1863. De derde openbare school wordt bezocht door een ge tal van 145 kinderen en wel 6 meer dan in 1863. De tweede openbare school werd in het vorige jaar be zocht door 50 leerlingen, alzoo 23 minder dan in 1863. De eerste openbare school telde in het vorige jaar 129 leerlingen, dus 10 minder dan in 1863. De gesubsidieerde school voor gewoon lager onderwijs werd in 1864 bezocht door een gemiddeld getal van 75 leerlingen, 1 minder dan in 1863. De gesubsidieerde school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs, telde een gemiddeld getal van 54 leerlin gen, 10 meer dan in 1863. De bijzondere school voor E. C. kinderen werd bezocht door een gemiddeld getal van 205 leerlingen, 10 meer dan in het jaar te voren. Op de in 1863 opgerigte bijzondere school voor jongens 33 en meisjes bedroeg het getal leerlingen 115, 8 minder dan in het jaar te voren. Op de bijzondere school van mejufvr. Dompeling be vonden zich 25 meisjes, 2 minder dan in het jaar te voren. De bijzondere school van mejufvrouw J. W. H. VAN Dick werd door een gemiddeld getal van 35 meisjes be zocht en wel 2 minder dan in 1863. De bijzondere school voor meisjes van mejufvrouw M. M. Kramer telde gemiddeld 12 leerlingen en wel 2 meer dan het jaar te voren. De bijzondere herhalingschool van den hoofdonderwijzer B. Semmelink voor onderwijs in het rekenen, algebra en meetkunde werd gemiddeld bezocht door 40 leerlingen 5 meer dan in het vorige jaar. De bijzondere zondagschoolgehouden door de onderwij zers J. de Vries en P. A. Biermasz, bleef op den vroe- geren voet. Het onderwijs wordt er kosteloos gegeven. Er waren gemiddeld 120 kinderen. De bijzondere school van den onderwijzer J. Jansen, ten doel hebbende om volwassenen te leeren lezen, is in het vorig jaar te niet gegaan. De normaallessen zijn in het vorig jaar door 43 kwee- kelingen bijgewoondwaaronder buitenkweekelingen6 hebben dit jaar acte van hulponderwijzer verkregen. Alhier bestaat een onderwijzersgezelschap, tellende 10 leden. In deze gemeente zijn aanwezig drie bewaarscholen als eene voor minvermogenden, waar niets wordt betaald en waarop zich bevinden 200 kinderen. Eene bijzondere voor E. C.tellende 180 kinderen en eene voor meergegoedentellende 70 kinderen. Het stedelijk gymnasium heeft eene groote verandering ondergaan. Ten gevolge der oprigting van eene hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus is de tweede afdeeling vervallen. 3

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1864 | | pagina 18