30 De laatste echter moeten de school met haar tiende jaar verlaten. Het onderwijs op deze school gegeven wordende is gewoon lager onderwijs en meer uitgebreid lager on derwijs. Het laatste omvat het onderwijs in de beginselen der drie levende talen en in de wiskunde. De tweede openbare school is alleen voor meisjesdie eerst na haar tiende jaar daarop mogen worden opgeno men. Het onderwijs is gewoon lager onderwijs en meer uitgebreid lager onderwijs, gegeven in de beginselen der drie levende talenzoomede in het handwerken. De derde, vierde, vijfde en zesde openbare scholen zijn voor gewoon lager onderwijs in de vakken ai van art. 1 der wet en worden door jongens en meisjes bezocht. Aan de vijfde en zesde openbare scholen zijn avond- herhalingscholen verbonden, waar even eens onderwijs wordt gegeven in de vakken ai van art. 1 der wet. Op deze evenwel mogen alleen kinderen worden toegelaten, die vaardig kunnen rekenenlezen en schrijven. In het locaal der derde openbare school zijn in het af- geloopen jaar de normaallessen voortgezet. De Gemeente heeft daarvoor het bedoelde locaal beschikbaar gesteld en voorziet in verwarming en verlichting. De bijzondere scholen zijn tien in getal en wel drie voor meisjesalwaar onderwijs wordt gegeven in de vakken a b, c, e, g en verder in de beginselen der drie levende talen en in de handwerken. Eene bijzondere school, alleen voor jongens, gesubsidi eerd met 600,alwaar onderwijs wordt gegeven in de vakken ai van art. 1 der wet, benevens in de begin selen der drie levende talen. Verder bestaan alhier drie bijzondere scholen voor jon gens en meisjes, waarvan eene in de Hoven gesubsidieerd met 60 en eene voor E. C. kinderen; de derde is in 1863 opgerigt en in 1864 in een nieuw locaal overgebragt. Op de eerstgenoemdewelke door eene openbare school 31 waarschijnlijk zal worden vervangen, wordt onderwijs ge geven in de vakken abce, fg en i, van art. 1 der wet. Op de twee laatstgenoemde in de vakken ai van genoemd artikel, zoomede in de beginselen der Fran- sche taal. In 1864 is de bijzondere school voor reken kunde, geheel kosteloos gegeven wordende op de school voor teeken- en bouwkundevervallen bij de opheffing der school voor teeken- en bouwkunde ten gevolge der invoering van de wet op het middelbaar onderwijs. De bijzondere school ter beoefening der rekenkunde, algebra en meetkunde is nog aanwezig. Eindelijk zijn hier aanwezig twee bijzondere zondagscho len op de eene wordt onderwijs in het lezen en zingen op de andere alleen in het lezen gegeven. Onderscheidene hoofdonderwijzers zoomede eenige hulp onderwijzers hebben toelating tot het geven van huison derwijs of hebben onder overlegging hunner stukken ken nis gegeven, dat zij voornemens waren huisonderwijs te geven. Buitendien bestaat er een huisonderwijzer voor de Engelsche taal, een voor de vakken van lager onder wijs en voor de drie levende taleneen voor de natuur kunde en een voor de schrijfkunst. Dewijl voor de hoogere burgerschool een nieuw gebouw moest worden opgerigt, waarin de eerste openbare school mede zal worden gehuisvest, is de laatste tijdelijk ver plaatst naar andere localen. Overigens bevinden zich de scholen in de vroegere localen, welke, met uitzondering van dat in de Hoven, hetwelk afgekeurd is en door een goed wordt vervangen, allezins geschikt mogen worden geacht. De hoofdonderwijzer op de met 600 gesubsidieerde bijzondere school, is verpligt zich door ten minste eenen bekwamen hulponderwijzerdoor de plaatselijke schoolcom missie goed te keuren, te doen bijstaan. De overige hoofdonderwijzers op de bijzondere scholen

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1864 | | pagina 17