26 Het jaarlijks afrikken van de Marsch en Helbergen is op nieuw aanbesteed geworden voor zes jaren en wel voor 291,50 in het jaar. Aan de erfgenamen van den pachter van het erve de Brink en de weide het Boerenland is opzegging gedaan der pacht. Tegen verhooging van 100,der pacht is echter door den Raad besloten het een en ander aan een der erfgenamen te verpachten. Er is in het vorige jaar eene voorloopige overeenkomst gesloten over de verlegging van den weg naar Apeldoorn over dat erve en over de overneming door het Rijk der brug over den ouden IJs- sel, maar de getroffen overeenkomst is niet goedgekeurd. Voor 500,is in 1864 in publieke veiling van de erfgenamen van W. C. Wansleven aangekocht een tuin met tuinhuisje hij het stationspleinwelke een gedeelte uit maakte van het terreinwaarop in vervolg van tijden huizen zullen verrijzen. Voorloopig is het aangekochte verhuurd. De gemeente is te vergeefs aangezocht geworden om in de kosten der afleiding van de Eerdbeeksche en Voorstonden- sche heek in het kanaal van Apeldoorn naar Dieren hij te dragen en heeft ook nog niet toegestemd in eene weggra- ving van grond tusschen de landpijlerstot verbetering van den opweg naar de vaste brug. De huur van de woningen op den hoek van de markt en hij de Yischpoort is verlengd geworden. Aan A. Jeb- BINK is tot vergrooting van zijne woning nog een stuk grond in erfpacht uitgegeven. De zoogenaamde bulleharen zijn afgeschaft. Het Departement van Oorlog heeft afgezien van het gebruik der zoogenaamde Manenstal. De pacht van den vroegere volmolen is verlengd ge worden, zoo ook de huur van den kelder onder de vroe gere latijnsche scholen. De pacht der varkenslaagte en van het weidje naast Helbergen is voor een jaar verlengd. 27 In het laatst van het vorige jaar is door de gemeente in publieke veiling aangekocht voor 4605,- een huis op de Groenmarkt, welks bezit van waarde zal zijn, wan neer tot de verbreeding en rigting der straat aldaar wordt overgegaan. De Stadswatermolens zijn op nieuw verpacht geworden, maar de pachtprijs is zeer terug gegaan i de hooilanden hebben echter buitengewoon veel opgebragt. Nog dient hier vermeld te wordendat de Raad in eene uitgaaf van 150,heeft toegestemd voor kosten der opruiming van de Beekdat aan den Heer P. Hasselo is vergund zand te doen graven uit den Schooltinks- weerd en dat de tins van een tuin van den Heer J. F. B. van Hasselt is opgezegd. HOOFDSTUK YI. Medische Politie. De gezondheids-toestand der ingezetenen is gedurende het vorige jaar minder gunstig geweest. Het getal over ledenen was grooter dan dat der geborenen. Intusschen is de minder gunstige toestaud niet aan epidemische of contagieuse ziekten toe te schrijven. Wel lieerscliten in de eerste maanden des ja ars de mazelendie reeds in het najaar des vorigen jaars zich begonnen badden te vertoo- nen, maar belangrijke uitbreiding kreeg deze ziekte niet, en de voorkomende gevallen waren in den regel goedaar dig. Gevallen van kinkhoest deden zich in het begin en op het einde des jaars mede niet zeldzaam voor, maar ook deze ziekte heeft weinig slagtoffers gemaakt. In de laatste maanden des jaars kwam eene contagieuse bindvliesontsteking in vele gezinnen der lagere volksklasse voor, welke echter bij behoorlijke behandeling geene stoor nissen van het gezigtsorgaan achterlieten. Van angina depliterina zijn eenige ligte gevallen voorgekomen. Slechts

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1864 | | pagina 15