24 welke defect zijnbevinden zich de overige in goeden staat van onderhoud. Met de verbetering en het opwerken van den linker IJsseloever boven de noodbrug met baard en beslagwerk, is dit jaar vervolgd over eene lengte van 270 el, waarvoor gelegd is 2301 vierk. el beslagwerk; de bestaande beslag en kribwerken werden tevens hersteld en in orde gebragt. De oevers van de Varkensweide, langs de kolk bene den de inundatie-sluis en langs de Helbergsche beek be neden de Hospitaal-buitenbrugwerden mede van baard en beslagwerk voorzien en belangrijk opgewerkt, de eerste over eene lengte van 90 el en de tweede 30,50 el. Een en ander in eigen beheer uitgevoerd, vorderde eene uit gaaf van 1146,93. De wandelplaatsen en plantsoenen worden goed onder houden. Het wandelpad van de nieuwe IJsselkade is bepoot ge worden met 28 ijpen boomen. Langs den lagen Ossen- waard en de Kijfsdijken zijn de boorden bepoot met ruim 300 schietwilgen. Langs den Muizerswaard en den droo- gen Jan zijn 60 populieren gepoot en de glooijingen tus- schen de kribben aan de Marsch zijn met weerdhout be- stikt. Men mag aannemen dat de in 1863 in de Spra- banen aangelegde rijsweerd goed zal opkomen. Ten gevolge van de verandering der vestingwerken, heeft men eenige boomen op het due d'Albe's bolwerk moe ten laten vallen. Voor den aanleg van den staatsspoorweg in de lijn Zut- ■phen- Deventerwas een gedeelte der Marsch weide en eenig bouwland ter onteigening aangewezen. De Gemeenteraad heeft vermeend den in der minne aangeboden prijs on voldoende te moeten achten en besloten eene regterlijke onteigening af te wachten, waarvan men in het belang der Gemeente den meest voldoenden uitslag mag te ge- moet zien. 25 De begraafplaatsen worden goed onderhouden. Van het gebouw op de algemeene begraafplaatsbegint het dak in minder goeden staat te verkeeren. Aan de zuidzijde der Israëlitische begraafplaats is eene afrastering gemaakt geworden, lang 92 el, en de bestaande hersteld. Met goed gevolg is de verbetering der landerijen voort gezet geworden. Onder anderen werd het lage gedeelte van het Gallilé droog gemalen en door het maken van slooten de grondslag verhoogd. Het lioogere gedeelte is beteeld met haver en klaver. In den ondersten Muizerswaard zijn de laagten verhoogd de slooten voor een gedeelte gedempt en andere verbreed geworden. Op de waarden werden drie kolken gedempt de lage gedeelten verhoogd, een sloot langs het lijnpad gegraven en een andere gedempt. De lage Ossenwaard en een gedeelte van de Weezenweide is met goed gevolg met kalkpuin gemest. De perceelen op de waarden en op de lage gedeelten der Sprabanen zijn met vaste bakens van bazalt afgezet en bepaald geworden. Met deze wijze van afbaking zal worden voortgegaan. De wegen door de bouwlanden op den Overmarsch, zijn in verband met de voorgenomene uitbreiding der bebou wing van de Hoven uitgebakend en bepaald. De lijnbaan van G. van der "Worp is voor hetzelfde doel verlegd. Ten gevolge van deze verandering, is overgegaan kunnen worden tot de openbare verpachting van 10 stuks liuis- perceelengelegen aan den straatweg op Apeldoorn, meer bepaald met het doel, om hierop woningen voor landbouw bedrijf te doen stichten. Voorts zijn in de Kijfsdijken en de Sprabanen de rietlanden door slooten afgescheiden en uitgediept en de uitkomende grondvoor zoo ver dezelve geschikt was, is over het weideland gebragt, terwijl de overblijvende grond op lioopen is gezetom in een volgend jaar te dienen tot bemesting van het hooger liggend gedeelte.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1864 | | pagina 14