22 der Marschpoortbrug uitgevoerd zijnde, vorderde eene uit gaaf van f 8156,67. Yan de noodbrug moest liet uitdrijvend gedeelte ver legd worden, om in verband met de doorvaartopening der Staatspoorweg-brug te komen. Dit is door de Gemeente geschied, welke daarover van het Rijk de som van 3000, heeft ontvangen. De Helbergsche brug is mede in eigen beheer vernieuwd geworden. Yoor het gewoon onderhoud der bruggen is zorg gedragen. De toestand is dan ookmet uitzondering der Steenenbrug bij de Hospitaalspoort en de Boompjes- wal, vrij voldoende. De Gemeente heeft het vorige jaar vergunning erlangd om een metalen brug voor gewoon verkeer over den IJssel alhier te bouwen en aan den Heer J. C. Harkort te Harkorten bij Haspe uit de hand voor 260,000 aan te besteden. Aan de fabriek zijn de werkzaamheden voor die brug, welke vóór 1 November 1865 moet gereed zijn, reeds voorlang begonnen. Men stelt zich voor dat de voordeelen, welke de brug voor de Gemeente zal opleveren, ruimschoots de zeer groote opofferingen zullen vergoedenwelke de Gemeente zichom de gelden te vinden, moet getroosten. Nieuwe duikers zijn gelegd in den Tondenschen weg in de lage Muizerswaardin den weg naar Vierakker en een oude duiker in de Marschweide bij de zoogenaamde Hel en een in de Baankstraat voor het huis van Ruisink. De toestand der brugschepen is als het vorige jaar. Zonder tusschenbeide komende omstandigheden, zullen zij tot de voltooijing der nieuwe stadsbrug kunnen dienst doen. Het veermateriëel verkeert in een voldoenden staat. Eene belangrijke herstelling vond plaats aan eene der veerpon ten. Ook werd eene nieuwe veeraak aangeschaft. De bediening van het uitdrijfvak, de vernieuwing, de herstelling en de gewone onderhoudswerken aan al het ma- 23 teriëel, vorderde eene uitgaaf van 2239,86. Het veer is, uithoofde van ijsgang, in Januarij 16 dagen, in Fe bruary 7 dagen en gedurende het wijzigen der noodbrug in Junij 18 dagen in werking geweest. Met het onderhoud der veergaten, opruimen van ijs en de bediening van het veer met vuur en licht in het veer- hnisheeft dit eene uitgaaf gevorderd van f 660,96. De werken tot aanleg van de aarden kade met de daarop te stellen leuningen langs de glooijingen, achter de hui zen op de nieuwe IJsselkade, in 1863 aanbesteed, vol tooid zijnde, vorderden eene uitgaaf van 4314,65. Ten gevolge van den lagen waterstand en daardoor ont slaande sterke afstrooming van het Berkelwateropenbaarde zich op 29 December j. L en vervolgens eene ontgronding van den bodem in den Havenmond, welke ontgronding voor de belendende kaaimuren gevaarlijk dreigde te worden. Door het inbrengen van eene groote massa steenpuin rniui 774 karren en het leggen van een zinkstuk, waartoe verwerkt 290 bossen wilgen en 1 '50 doornbossenis dit voorgekomen. In het onderhoud der kademuren is voor zien geworden. De toestand is overigens voldoende. Tijdens den lagen waterstand heeft men van die gele genheid gebruik gemaakt, om de oevers en boorden van de nieuwe haven op te werken en den bodem te verdiepen. Ook is er eene groote hoeveelheid in de houtwal-kanalen ingespoeld zand weggegraven. Het is weder gebleken, dat het moeijelijk en kostbaar zal worden aan die kanalen eene geschikte diepte terug te geven en te doen behou den, aangezien de Helbergsche beek steeds eene aanmer kelijke hoeveelheid zand blijft aanvoeren. Langs de binnengracht is aan het erf, in huur bij Spies, de sclioeijing vernieuwd; voor een gedeelte met geheel nieuwe en verder met oude materialenafkomstig van de gesloopte looijerij bij den IJzendoorn. Met uitzondering van de sluizen op de binnengracht,

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1864 | | pagina 13