18 mers zijn voorzien geworden van de noodige inrigting en ameublement. Aan de bovenlocalen is nog geene bestem ming gegeven. De uur- en speelwerken zijn in goeden staat. Het zou niet ondoeltreffend zijn, dat van de wijzerborden van den "Wijnhuistoren ook de minuten door een minuutwijzer aan gewezen en gelezen konden worden. Bij het carrillon wer den 75 noten gemaakt tot het versteken van den trommel. De bij de begrooting vastgestelde verplaatsing der visch- markt heeft tot nu toe achterwege kunnen blijven. De toestand van dit gebouw is overigens van dien aard, dat eene vernieuwing noodzakelijk zal zijn. Het vinden echter van een geschikt terrein en eene doeltreffende plaats tot het oprigten van een nieuwe vischmarkt, maakt bij voort during een punt van overleg uit. De openbare privaten aan de Diezerbrug en aan de Hospitaalspoort zijn opgeruimd. De toestand van de schoollocalen en onderwijzers-wonin gen is voldoende te achten. Aan de localen behoorende bij de 2e3J en 4° openbare scholen en het Gymnasium zijn bij aanbesteding eenige herstellingen en onderhoudswerken uitgevoerd, welke eene uitgaaf van 861,vorderden. Voor de 4e, 5= en 6e openbare school werden verstrekt aan ieder een stel gewigten en de maten voor natte en drooge waren. Het nieuwe schoollocaal voor 200 kinde ren in de Hoven is aanbesteed geworden voor 7130, De aanneming van het voorstel tot het oprigten van eene Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus, bragt mede dat daarvoor de noodige localiteit moest gevonden worden waarvoor werd aangewezen het terrein van de tot dit doel af te breken voormalige kazerne in de Waterstraat, waarin gevestigd waren de eerste openbare school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs, de teeken- en werk- schoolde kleer- schoen- en zadelmakers-magazijnen met woningen in gebruik bij het garnizoen, benevens eenige lo- 19 calen, welke aan hier ter stede aanwezige inrigtingen van weldadigheid ten gebruike waren afgestaan. Aan het wegbreken van de bedoelde oude kazerne wa ren eenige bezwaren verbonden. Tot de magazijnen voor het garnizoen is verbouwd en ingerigt een locaal van de voormalige looijerij in den IJzendoorn, voor de overige inrigtingen zijn localen tijdelijk ingerigt; voor de teeken en werkschool echter konden geene localen gevonden wor den, zoodat het onderwijs bij het wegbreken van het locaal moest gestaakt worden. De huur van den kelder onder het gebouw is opgezegd en geëindigd en door Z. E. den Minister van Oorlog is afgezien van het kostelooze gebruik van eenige localen in het gebouw. Door het Departement Zutphen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is ten dienste der hoogere Burger school en der burger-avondschool aan deze Gemeente ten geschenke gegeven al het ameublement van de door dat departement alhier opgerigte en sedert 1842 tot nu toe bestaande school voor teeken- en bouwkunde en werk school, benevens de belangrijke en kostbare verzameling van boek- en plaatwerken, voorbeelden, modellen, gereed schappen en verdere leermiddelen. Zoodra mogelijk is overgegaan om, volgens het bij de aanneming van het voorstel tot oprigting der hoogere Bur gerschool vastgestelde ontwerpde verdere plannen en be stekken voor de aanbesteding op te maken. De aanbeste ding had plaats op 20 Mei 1864 voor 54000.De kostengevorderd voor het inrigten der localen van het garnizoen en van het verplaatsen en inrigten van de bo venbedoelde scholen, bedroegen 717,545. De bovenzaal van het nieuwe gebouw der Hoogere Burgerschool was in het einde van 1864 gereed; daarin zijn dan ook met het begin dezes jaars de lessen der Burgeravondschool be gonnen. Yoor de gronden der Gemeente aan de nieuwe IJssel-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1864 | | pagina 11