56 eene nieuwe hoofdbuis naai" de stad. Ook is concessie ge vraagd en verleend van meer terrein voor uitbreiding der- fabriek maar er is nog geen gebruik van gemaakt. De aannemer lieeft geen verdere pogingen aangewend om het gaz op den linker IJsseloever over te brengen, ten einde aldaar eenige gedeelten der Gemeente er mede te verlichten. "Wanneer eenmaal de vaste brug zal zijn gebouwdzal er ook vermoedelijk wel gelegenheid bestaan om de Hoven met gaz te verlichten. De Gemeente heeft geen huis van bewaring. In voorko mend geval ondergaan de veroordeelden wegens politieover- tredingenzoomede de gegijzelden ten gevolge van de wet op de Schutterijhunne straf in het huis van arrest. Die aldaar zijn opgenomenondergaan eene goede behandeling. HOOFDSTUK XII. Landboa w. De Landbouw, waarin zeer veel ingezetenen hun be staan vinden, en waaruit onderscheidene particulieren en zedelijke ligchamen voor een aanzienlijk gedeelte hunne inkomsten trekken, bleef in hooge mate de belangstelling opwekken. Van de veeteelt wordt inzonderheid veel werk gemaakt en aan goede voeding en oppassing laat men de dieren niet ontbreken, hetwelk vooral in het oog valt op de voorjaars veemarkten en wanneer de weiden worden beschaard. In dit opzigt merkt menbij vergelijking met vroegere jaren, veel verbetering op. De boter en melk bleven goed in prijsmaar voor het melkvee was de zo mer ongunstig. De aardappelen zijn niet mede gevallen en waren in het najaar niet hoog in prijs. De pacht en koopwaarde van weidelanden bleef even hoog als vroeger. De bouwlanden rijzen niet. 57 De afdeeling Zutplien der Geldersclie Maatschappij van Landbouw telt alhier veel leden. Het getal beteelde akkers bedraagt 208 bunders. De aardappelen maken bij voortduring het hoofdgewas in deze Gemeente uit, vervolgens rogge en tarwe; men neemt aan, dat in deze Gemeente zijn gewonnen 339 lasten aardap pelen, 22 lasten rogge en 16 lasten tarwe. De groente-markt was goed voorzien. De staat van den veestapel was met het einde van 1863 als volgt: 294 paarden, 139 ruinen, 153 merriën, 2 veulens, runderen 673, waaronder stieren 10, koeijen 588, kal veren 75; voorts 20 ezels, 2 muilezels, schapen 18, var kens 40, bokken 12, geiten 160. HOOFDSTUK XIII. Verveening, Jagt en Visscherij. Veenderijen worden in deze Gemeente niet aangetroffen. Het wild was als vroeger en niet menigvuldiger. De Visscherij was als gewoonlijk. Het toezigt op de jagt en visscherij was voldoende. Gedurende 1863 werd alhier geen schadelijk gedierte vertoond. In het vorige jaar zijn de volgende aanvragen opge zonden, als: 33 om groote jagt-acten, 6 om groote viscli- acten9 om kleine viscli-acten en 63 om kostelooze ver gunningen om te visschen. HOOFDSTUK XIV. Ambacht- en Fabrieks-Nijverhcid. De in vorige verslagen vermelde fabrieken en trafieken bleven in standmaar ondergingen geene verandering. Zij hadden goeden aftrek. De staat der werkloonenzoo mede het getal arbeiders, bleef op den vroegeren voet. Alhier bestaat maar een stoomtuig. Wel zijn, sedert de

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1863 | | pagina 30