54 gedeelte, en aan de borgen wordt van het verzuim ken nis gegeven. Bij weder-verzuim in de daarop volgende week, verbeurt hij tien ten honderd van de drie te be talen gedeeltenen wederom wordt aan de borgen kennis gegeven. Deze boeten moeten bij de eerstvolgende beta ling worden voldaan. Bij het derde verzuim zijn bestuur ders verpligtom zonder eenige in gebreke stelling van de borgen, afbetaling te vorderen van het geheele niet afgeloste voorschotmet de verhooging en boeteen zon der eenig regt op de korting, anders toegestaan wegens vervroegde aflossing. - Twee en tachtig personen hebben zich ter bekoming van voorschot aangemeld in het dienst jaar 1863. Aan 77 is het verlangde voorschot verstrekt,, aan slechts 4 heeft het bestuur vermeend dat te moeten weigeren. De verleende voorschotten hebben bedragen 5175, verdeeld als volgt: Een van 10, twee van 15, drie van 20, zeven van 25, zes van 30, drie van ƒ35, twee van 40vijftien van 50vier van 60een van 70, een van 75, vijf van 80, en dertig van 100, en wel 1 aan een klompenmaker, 1 aan een pettenmaker, 1 aan een draaijer, 1 aan een barbier, 2 aan timmerlieden 2 aan verwers2 aan kleermakers2 aan wollennaaisters2 aan poeliers2 aan tuinlieden3 aan zagers, 3 aan zadelmakers, 5 aan vrachtrijders en voerlieden, 6 aan schoenmakers, 8 aan arbeiders, 16 aan winkeliers en kooplieden en 20 aan landbouwers. De aflossingen hebben vrij geregeld plaats gehad. Daar, waar de geldopnemer in gebreke bleef zelf het voorschot met de verhooging af te betalen hebben zijne borgen zulks vrijwillig gedaanzonder dat het bestuur genoodzaakt is geweest, lien in regten tot naleving hun ner verpligting aan te spreken. 55 HOOFDSTUK XI. Gemeente-Polieie. Openbare Veiligheid. Verstoring der rust is in het afgeloopen jaar niet voor gekomen. De policie werkte zooveel mogelijk preventief. Nogtans bedroeg in 1863 het getal policie-overtredingen en dat der kleine wanbedrijvenvoor het Kantongeregt alhier achtervolgd of der vrijwillig betaalde geldboeten 224. De Commissaris van Policie is over zijne ondergeschikten te vreden. De klapperlieden ook in de Hoven blijven afgeschaft. Door de agenten van policie en veldwachters wordt zon der bezwaar in de dienst der afgeschafte klapperlieden voorzien. Voor onheil van brand mogt men in 1863 bewaard blijven. De brandweer is goed geregeld; het materieel laat weinig te wenschen over. Nieuw aangeschaft zijn vijf stuks straalpijpenmet het het gewoon onderhoud vorderde dit eene uitgaaf van 249,013. De Gaz-verlichting heeft in 1863 zeer goed licht ge geven en waren de pleinenstraten en bruggen uitmun tend verlicht. Eene enkele stoornis in de verlichting had er plaats, door eene ongeregelde werking van de fabriek, veroorzaakt door het gebruik van met zeewater bezwan gerde steenkolen. Het is niet noodig geweest het bepaalde getal uren bran- dens voor iederen lantaarn te overschrijden. Tot bijzon dere verlichting van afgezette stratenveroorzaakt door derzelver vernieuwinghebben gebrdnd onderscheidene lan taarns te zamen tot 4371 uren. De gaz-fabriek bleef in den vroegeren stand. Er is een begin gemaakt met de werkzaamheden voor het leggen van O O

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1863 | | pagina 29