54 ontvangen een blikken bus met ruim duizend stuks zeer jonge vischjes, ombres Chevaliers (Salmo umbla) genaamd. De bedoelde bus is alhier met het noodige ijs voorzien ontvangen en dadelijk in de rivier de Ber- kel ter hoogte van de brug in de Nieuwe Wandeling even boven de algemeene begraafplaats, onder deze gemeente, geledigd, en zijn die vischjes alzoo in dien stroom gepoot. Sedert heeft men er echter niets van gemerkt en het is alzoo te vrcezen, dat de poging om de Berkel met eene vischsoort te bevolken, welke buitenslands op zeer hoogen prijs wordt gesteld en tot de beste soorten behoort, althans voor ditmaal is mislukt. HOOFDSTUK XIV. Ambacht- en Fabriek-nïjverheid. De in de vorige verslagen vermelde fabrieken en trafieken bleven in stand, maar ondergingen geene ver andering. Zij hadden goeden aftrek. De staat der werkloonen zoomede het getal arbeiders bleef op den vroegeren voet. Alhier is slechts een stoomtuig gevestigd. Wel zijn sedert den bouw der vaste brug voor den spoorweg over den IJssel locomobielen en dergelijke verplaatsbare stoomtuigen binnen deze gemeente in werking; maar dit is slechts tijdelijk en die behooren niet tot de nij verheid in deze plaats. Nieuwe werktuigen of uitvindingen zijn alhier niet in werking of toegepast. 55 HOOFDSTUK XV. ESamtel en ïijverheid. De gezamenlijke leden der kamer van koophandel en fabrieken hier ter stede, zoo mede de secretaris, die in het laatst van 1861 hadden bedankt, zijn allen herkozen, en hebben zich die keuze op nieuw laten welgevallen, zoodat die kamer weder hare vergaderin gen houdt, hetwelk, gelijk wij vertrouwen, van merk baren invloed op den handel en nijverheid dezer plaats zal zijn. De scheepvaart op den IJssel en de Berkel was druk en heeft genoegzaam geene belemmering onder vonden. De handel was op den vroegeren voet; de in een vorig verslag vermelde aanvoer van sprakelhout bleef aanhouden. In 1861 hebben op den IJssel alhier gelost 1008 schepen, inhoudende 47860 ton, geladen 324 schepen inhoudende 17191 ton. In 1862 hebben alhier op den IJssel gelost 1023 schepen, inhoudende 50754 ton, geladen 273 schepen, inhoudende 13846 ton; dus hebben 15 schepen meer der gelost, waarschijnlijk veroorzaakt door den aanvoer van bouwmaterieel voor de vaste brug en 51 schepen minder geladen. De handel in hout bleef aanzienlijk en de aanvoer en afzending kon geregeld plaats hehben. Dewijl om den aanleg van den spoorweg door deze Gemeente de be staande houtwal en uitmuntende legplaatsen moesten worden ontruimd, heeft de Gemeente-raad tot den aanleg van ecnen nieuwen houtwal buiten de viselipoort besloten, daarvoor concessie gevraagd en verkregen en

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1862 | | pagina 29