50 de duizendterwijl de prijs van liet gruis werd be paald op 1.10 de mud en die van het rundvet op 60 cents het Ned. pond. De uitgifte van brandstoffen en vet had op de van ouds gebruikelijke wijze plaats en leverde de volgende uitkomsten op: Aan de inleggers werden afgegeven: 38880 turven, h f 5 de duizend. f 194.40 67 mud gruis i> f 1,10 het mud. 73.70 167 pond vet f 0.60 het pond. 94.20 362.30 waarbij moet gevoegd worden hetgeen aan verschillende inleggers in contanten was te ruggegeven tot een bedrag van. f 484.25 Als wanneer men als totaal cijfer van teruggaaf verkrijgtf 846.55, tengevolge waarvan bij het sluiten van het boekjaar van verschillende inleggers nog in kas was f 75.98. De administratiekas was het jaar van de laatste af sluiting met een batig saldo van f 33.903 gesloten. Het afgeloopen jaar was voor haar minder geluk kig. De verandering van localen had toch weder eeni- ge buitengewone uitgaven ten gevolge en zoo kwam het, dat de kas bij het einde van het boekjaar een nadeelig saldo opleverde van f 3.473. HOOFDSTUK XI. Gemeeiite-Policie. Openbare Veiligheid. Verstoring der rust is in het voorgaande jaar niet voorgekomen, wel was de stemming op de straat ten 51 gevolge van het verblijf van veel vreemde arbeiders van tijd tot tijd buitengewoon luidruchtig. De klapperlieden ook in de Hoven blijven afgeschaft. Door de veldwachterstevens dienst doende als agenten van politie, wordt zonder bezwaar in de dienst der afgeschafte klapperlieden voorzien. Voor onheil van brand mogt men in 1862 bewaard blijven. De brandweer is goed geregeld. Het mate- riëel laat weinig te wenschen over. Voor de brand spuit n° 5 is een nieuw binnenwerk en zijn nieuwe zuigers gemaakt en werd aangeschaft een brandzeil en een stofkleed. De gazverlichting heeft in 1862 goed licht gegeven en waren de pleinen en straten uitmuntend verlicht. Door buitengewone omstandigheden zijn de bij het contract van aanbesteding vastgestelde uren brandens voor iederen lantaarn overschreden moeten worden. Het gazverbruik bij particulieren, zoomede in publieke gebouwen en inrigtingen neemt toe. De aannemer heeft geene verdere pogingen aangewend, om het gaz op den linker IJsseloever over te brengen, ten einde aldaar eenige gedeelten der gemeente er mede te verlichten; wanneer eenmaal de vaste brug zal ge bouwd zijn, zal de verlichting der Hoven met gaz ook wel volgen. In de fabriek zijn bij voortduring werkzaam 7 man nelijke arbeiders met een werkloon van f 5.— tot f 8.alsmede een jongen boven de 16 jaren ad f 1.25 per week. De opstekers, 7 in getal, genieten dertig cents per persoon en per dag, dat zij in dienst zijn; arbeiders ten getale van 1 tot 4 die afwisselend te werk worden gesteld, genieten 6 i 7 cents per uur, waarvan het loon gewoonlijk per dag bedraagt minstens 70 cents, en hoogstens 85 i» 90 cents. De

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1862 | | pagina 27