48 bragt; zoo zijn onder anderen onder het erve Hulshof in Almen eenige stukken lage moerassige veldgrond, ter grootte van l'/2 bunder, voor het gebruik van on waarde door het afkarren van een daarbij gelegen Imo gen kamp bouwland, tot eene behoorlijke hoogte op gehaald om tot weideland te worden aangemaakt. Mede is aan den weidegrond onder Baak in Steenderen, wel ker grond zeer onregelmatig en drassig was, groote verbetering aangebragt door het wegnemen der hoogten en daarmede aanvullen der bestaande laagten; terwijl eindelijk een strook lage grond, zijnde het niet ver kochte gedeelte van de in 1861 door het Gasthuis ver kochte zoogenaamde Eekstraat en loopende langs de weide het Dubbelslag onder Steenderen, door het op brengen van grond uit het hooge gedeelte der weide, tot goed weideland is aangemaakt en aan genoemde weide aangetrokken, die men bunder grooter ge maakt heeft. Tot verbetering der bosschen is in het afgeloopen jaar al het noodige aangewend. Met het aankweeken van verschillende houtsoorten is men geregeld voort gegaan de uitpoting was in dat jaar vrij aanzien lijk en bestond uit 700 eiken en 50 beuken heesters, 5000 eiken stikken, 30,000 dito kreeften, 1500 ber ken, 200 peppelen en 8000 pootelsen. Hoewel de aanzienlijke inkomsten van het ten vori- gen jare verkochte akkermaalshout gedeeltelijk is toe te schrijven aan de groote hoeveelheid van het ver- kochtte en aan den hoogen prijs, die er voor werd besteedzoo is dat even zeer toe te schrijven aan de aan die bosschen in de laatste jaren aangebragte ver beteringen, waardoor eene grootere hoeveelheid en be ter soort van hout is opgeleverd dan bij vroegere houwen. 49 Voor zoo veel de woeste gronden daarvoor geschikt zijn, worden dezelve tot bruikbaar land aangemaakt of met boutgewas bezet door om of langs sommige stuk ken singels aan te leggen, waartoe gedurende het jaar 1862, 60000 dennen zijn uitgepoot. De naai- en breischool werd druk bezocht en blijft een zeer heilzamen invloed op de ontwikkeling en vor ming van het opkomend geslacht uitoefenen. Reeds sinds verscheidene jaren is men opgehouden te bevorderendat spinwerk aan behoeftigen werd ver schaft, hetwelk volstrekt geen bezwaar heeft opgeleverd. Bij voortduring wordt echter het verschaffen van brei en strikwerk bevorderd; door de Gemeente wordt tot dat einde eene bijdrage van f 75.verstrekt. De Bank van Leening is weder voor één jaar aan den vorigen pachter verpacht. Hare werking bleef ge regeld en gaf tot geene klagten aanleiding. Het Zieken- en Begrafenis-fonds is toegenomen. De toestand der Spaarbank is vooruitgegaan. Bij de Spaarkas is het getal inleggers geklommen tot 71, door wie werd ingelegd f 846.40, zoodat zij ge zamenlijk met inbegrip van het op 1 Maart 1862 in kas geblevene, te goed hadden f 922.53. Eene bijzondere commissie hield zich gedurende den zomer in het najaar onledig met den aankoop van turf en het onderzoek naar den prijs van rundvet en gruis. Door die commissie werd gezamenlijk aangekocht 98400 turven, zoodat de geheele voorraad met inbegrip van het restant van het vorig jaar bedroeg 105400, welke gezamenlijk met de kosten van opdoen kwam te staan op f 630.35. Even als vroeger besloot het bestuur aan de inleg gers eenige winst op de turf te geven en werd dien ten gevolge voor hen verkrijgbaar gesteld tegen f 5. 4

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1862 | | pagina 26