30 De gymnastieschool werd drukker bezocht, doordien daarop ook onderwijs hebben ontvangen de jongelingen die de normaallessen bijwonen ten getale van 39, ver deeld in 2 klassen. Verder werd zij bezocht door 101 jongelingen, verdeeld in 9 klassen, genietende de hoog ste klasse ook onderwijs in de wapenen. Aan 35 meisjes, verdeeld in vier klassen, werd aldaar mede onderwijs gegeven. In het vorige jaar heeft er eene prijsuitdeeüng aan de meestgeoefcnden in onderscheidene klassen plaats gevonden. De in 1858 opgerigte zwemschool is wel in stand gebleven, maar werd om het minder gunstige weer niet druk bezocht. De in vroegere verslagen vermelde inrigtingen van schoone kunsten en wetenschappen bleven in stand. Inzonderheid bloeide het genootschap tot beoefening van natuurkundige wetenschappen. Deze onderscheidene inrigtingen droegen in hooge mate bij tot aankweeking en verspreiding van kennis en wetenschap en tot korting van de winter-avonden. HOOFDSTUK X. Armwezen. Het Armwezen bleef in 1862 alhier in den toestand van vroeger, onderging althans geene merkbare ver andering. Het getal bedeelden was niet grooter, dank zij de weinige ziektendie onder de ingezetenen werden waar genomen. Het vorig jaar was gunstig voor werkzaamheid en, zoo als wij reeds boven zeiden, was de gelegenheid 31 om door handenarbeid iets te verdienenruim voorhan den. In dit opzigt blijven de vooruitzigten bemoedi gend. De onderscheidene Dianoniën hebben zich op lofwaar dige wijze het lot blijven aantrekken van hendie ge acht konden worden tot hunne administratie te be lmoren. De Protestantsche Inrigting van Weldadigheid bleef gedurende het afgeloopen jaar werk verschaffen aan be- hoeftigen en ouden en gebrekkigen, die niet meer konden werkenom niet bedeelen. Zij mogt op nieuw voldoende ondersteuning bij de ingezetenen ondervinden. Even als in de voorgaande jaren bepaalde zich het werk tot het vervaardigen van breeuwwerk en manden. Op den 11 December werd het eerste werk uitge geven terwijl de laatste uitbetaling van het loon op den 7 Maart plaats vond. Gedurende deze 12 weken werden verwerkt 28111 Ned. touw tot 24121 Ned. breeuwwerk en circa 170 Ned. ffi bindrotting voor manden. De Inrigting had in hare dienst een opzigter met zeven vaste arbeiders en gaf buitendien aan 149 ge zinnen werk. Aan deze is voor loon uitbetaaldin cont. f 1261.905 In broodvoor 808.37 In turf, voor 310.21 Te zamen f 2380.48® Buitendien is gratis uitgereikt aan oude, zieke of gebrekkige personen en aan de zoodanige, wier om standigheden of gezinnen het geven van werk niet ver kieslijk maakte: 3259 Ned. brood, ter waarde van f 325.90 64500 stuks turf. 423.75 Te zamen. f 749.65

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1862 | | pagina 17