28 van 42 leerlingen bezocht, hetzelfde nagenoeg als het jaar te voren. De bijzondere school voor meisjes van mejufvrouw M. ivf. Kramer telde gemiddeld 7 leerlingen, allen nog van zeer jeugdigen leeftijd. De bijzondere herhalingschool van den hoofdonder wijzer B. Semmelink voor onderwijs in het rekenen, algebra en meetkunde werd gemiddeld bezocht door 55 leerlingenwaarvan 9 kosteloos. De bijzondere herhalingschool ter beoefening der rekenkunst, werd des winters bezocht door 22 leer lingen. De bijzondere Zondagschool, gehouden door de on derwijzers J. de Vries en P. A. Biermasz, werd be zocht door 52 jongens en 88 meisjes. Het onderwijs is er gratis. Van de bijzondere school van den onderwijzer J. Jansen, ten doel hebbende om volwassenen te leeren lezen, maakten slechts zeer weinigen gebruik en wel drie mannen en drie vrouwen. Voor de normaallessen zijn aangewezen een direc teur en 7 onderwijzers. Het onderwijs werd er gege ven aan 61 kweekelingen. Alhier bestaat een onderwijzers-gezelschap tellende 9 leden. De in 1860 weder opgerigte bewaarschool voor meer gegoeden werd wel bezocht. De stads bewaar school voor minvermogenden werd zeer druk bezocht. Zij bevindt zich in de nabijheid van de armenschool, welke omstandigheid zeker gunstig werkt op het druk ker bezoek dezer scholen. Aan het stedelijk gymnasium zijn bij voortduring zes onderwijzers verbonden, alseen rector, een praecep- tor, twee leeraren in de moderne talen, een leeraar 29 in de geschiedenis en natuurkunde, met uitzondering van een, allen Litt. Doctoren. Het getal leerlingen op deze inrigting bedroeg in de l5te afd. 38 en in de 2ie afd. 47. Met grooten lof wordt van het onderwijs, aldaar gegeven wordende, gesproken en het in 1851 daarvoor ingerigte gebouw voldoet bij voortduring. De alhier gevestigde school voor teeken- en bouw kunst mitsgaders werkschool beantwoordt steeds aan het doel harer oprigting. Het getal leerlingen is gedurende het afgeloopen jaar met 10 vermeerderd en bedroeg 193. Een verblijdend bewijs voorzeker, dat het nut der inrigting wordt begrepen en op prijs gesteld. Van deze 193 leerlingpn ontvingen 90 onderwijs in de handteekenkunde en 67 in de bouwkunst, van welke laatsten 15 tot den gegoeden stand behooren. Aan de oefeningen op de werkschool namen 36 jonge lieden deel, waarvan 8 behoorden tot den gegoeden en 28 tot den handwerkstand. Gemiddeld werd aan 24 leer lingen het onderwijs kosteloos verstrekt, waarvan 16 in het handteekenen8 in het bouwkundig teekenen, terwijl eindelijk voor 37 het schoolgeld door particu lieren werd betaald. Het bestuur der inrigting is bij voortduring hoogst ingenomen met de localen, waarin de school in 1861 is overgebragt, zoomede met de krachtdadige mede werking en ondersteuning van het Gemeente-bestuur, hetwelk steeds heeft getoond een levendig belang te stel len in den bloei der inrigting. Een gepaste naijver werd bij de leerlingen weder opgewekt door het teekenen naar den prijs. De localen voor de gymnastie hebben eenige verbe tering ondergaan door wegbreking van een muur, die de localen vroeger grootendeels van elkander scheidde.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1862 | | pagina 16