18 De weilanden hebben vele verbeteringen ondergaan waarvan men door de hoogere prijzen bij de verpach tingen reeds de vruchten trekt. Met het aanbrengen van verbetering aan de weidelanden wordt voortgegaan. Het getal runderen voor de Marsch en Helbergen opgebrand, is in het vorige jaar nog grooter geweest dan in 1861men heeft nogtans bloot gras kunnen verkoopen. In het vorig jaar is eenig bouw- en wei land der Gemeente ten behoeve van de Staats-Spoor- wegen afgestaan en vergraven, waarvoor ook eindelijk betaling is ingekomen. In den toestand der straten iseven als in 1861 geen doortastende verbetering aangebragtalleen is voor het gewone onderhoud zorg gedragen; bovendien werden op nieuw gelegd 3560 vierk. ellen. Hiertoe zijn bij openbare aanbesteding geleverd 51475 straatklinkers: voor de verstrating der Lange Hofstraat zijn nog in voorraad 40000 straatklinkers. Die verstrating zal in dit jaar ondernomen worden met den bij de begrooting voor 1863 toegestanen aan koop van nieuwe straatkeijenzoodat eindelijk met de zoolang gewenschte verbetering der straten een aan vang zal worden gemaakt. Er zijn 117 ellen vuilwaterriool gelegd, als: van de Roodetorenstraat tot de Markt, van de pomp in het Raadhuissteegje tot de Lange Hofstraat en vernieuwd eenige riolen in de Waterstraat en op de Rozengracht ter lengte van 56 el. Bij deze riolen zijn gemaakt 14 stuks zinkputten. Nog werd onder toezigt van wege de Gemeente voor rekening der eigenaren der nieuwgebouwde huizen bij de Marschpoortstraat gemaakt een vuilwaterriool, lang 57 el, waarvan het onderhoud ten laste der eigenaren blijft; blijvende het riool onder beheer der Gemeente. 19 Voorts zijn negen zinkputten van de kokerriolen in de Bcuke- en Turfstraat en op het Oude Want verbeterd geworden. In den regel wordt in het onderhoud der pompen bij aanbesteding voorzien en kan de toestand van de zelve als voldoende worden aangemerkt. Eene nieuwe pomp en welput is gemaakt in de Groene Steeg. Aan de noodbrug hebben geene buitengewone her stellingen plaats gehad. Ook de doorlaatbrug vorderde geene belangrijke uitgaven. Er is geene groote verandering gekomen in den ri vierbodem bij de noodbrug. Van de Emperbrug en de brug in den weg naar Tonden werden de onder- en bovendekken vernieuwd en eenige reparatiën aan de leggers en leuningen uit gevoerd, hetwelk bij aanbesteding eene uitgaaf van f 983.32 vorderde. Onder aan de bestaande bogen van de steenenbrug bij de Nieuwstad is een nieuw wulf ingewerkt en zijn eenige verdere herstellingen uitgevoerd, kostende bij aanbesteding f 497,04s. Twee bruggen in de Muizersweerd en twee bruggen in de Bornhovenbrink zijn hersteld, insgelijks zijn de hoofden van de brug bij de Vijf Morgen hersteld. De overige bruggen met uitzondering van die bij de vroegere Hospitaal-binnenpoort, zijn in goeden staat. Er zijn zes stuks nieuwe duikers gemaakt, als een in de Nieuwe Wandeling, een in de Muizerswaard drie in de Berkehveide en een op Helbergen. De veerponten zijn ook in 1862 op de werf ge weest en nagezien. Een brugschip is met een den nen voering bekleed. Het materieel is overigens in zoodanigen staat, dat men vermeent het te kunnen

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1862 | | pagina 11