62 binnen deze Gemeente willen verblijven en in het mid den der genoodigden vertoeven. Een zeldzaam schoon weder begunstigde het feest, hetwelk des avonds voort duurde, toen de illuminatiën waren ontstoken. Allen waren voldaan en nog lang zal de herinnering aan dien schoonen, vrolijken en aangenamen dag, in de herin nering van stadgenooten en vreemden levendig blijven. Het Telegrafisch verkeer wordt te Zutphen langza merhand van meerdere beteekenis, en even als overal wordt dit middelom op de snelste wijze zijne ge dachten naar verwijderde plaatsen mede te deelenook hier niet gretigheid aangegrepen en voor den handel en de industrie als noodzakelijk aangemerkt. Zutphen staat thans in telegrafische gemeenschap met de meeste plaatsen van Europa, alsmede met eenige in Azië en Afrika, en de tijd zal weldra komen, dat men regtstreeks naar onze Oost-Indische bezittingenAmerika en Australië zal kunnen seinen. Zutphen verzendt en ontvangt de meeste telegrammen naar en van ArnhemAmsterdam, Rotterdam, 's Gra- venliage, Groningen, Deventer en Zwolle; naar de andere binnenlandsche kantoren, alsmede naar het buitenland, is die correspondentie minder uitgebreid. Zutphen voert zijne binnenlandsche Correspondentie over ecne lijn, die aan de eene zijde in verbinding staat met Arnhem (welk kantoor met Amsterdam enz. ver bindt) en aan de andere zijde met Deventer en Zwolle, welk laatste kantoor met de Noordelijke kantoren van Nederland verbinding geeft. Even als elke tak van industrie langzamerhand tot meerdere ontwikkeling komt, zoo ook de telegrafie. Vele verbeteringen werden in de sein-toestellen aan- gebragt, en schoon het ondoenlijk zou zijn, om alhier elke verbetering toe te passenzoo is toch ééne groote 63 verbetering aangebragt, door de zoogenaamde Morse toestellen door Digney-toestellen te vervangen. Deze verandering bestaat hoofdzakelijk hierindat de vroegere telegrafische teekens, die door middel van den druktoestel van Morse, in de papierstrook en relief werden gedrukt, thans door de aangebragte wijziging, volgens Digney, met blaauwe inkt op het papier ge- bragt worden en daardoor duidelijker schrift geven. Bij het opnemen der berigtenworden deze in eens tweemaal geschreven door middel van doorschrijf-papier, waardoor spoed en naauwkeurigheid bevorderd wordt. Het aantal draden, dat langs deze stad en door het kantoor loopt, is zes: 2 van Amsterdam over Arnhem en Zwolle naar Gro ningen. 2 van Amsterdam over Arnhem en Hengelo naar de Hannoversche kantoren. 1 van Arnhem over Hengelo naar Lingcn en 1 van Zutphen naar het Loo. In den IJssel en van af de eerste kokerpaal op den wal tot in het kantoor, liggen de draden in kabels in den grond gegraven. De toestel tot meting der plaats van contacten en andere stooringsverschijnselen doet goede diensten en werkt vrij naauwkeurig. Aan het kantoor-gebouw is thans ook eene wezen lijke verbetering aangebragt voor het publick, dewijl eene aangrenzende kamer van wege de gemeente in orde is gebragt, om voor het publiek te dienen als wacht kamer en tot eene meer geschikte plaats, waar de be rigten kunnen geschreven wordenwaarvoor een les senaar en schrijfgereedschap voorhanden zijn. Het per soneel bestaat bij voortduring uit 1 telegrafist en 1 besteller.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1861 | | pagina 33