54 den heeft men de bij het contract van aanneming be paalde uren moeten overschrijden. De aannemer heeft geene verdere pogingen aange wend om het gaz op den linker IJsseloever over te brengen, ten einde aldaar eenige gedeelten der Ge meente er mede te verlichten. Wanneer eenmaal de vaste brug zal aanwezig zijn, zal de verlichting der Hoven met gaz ook wel volgen. In de gaz-fahriek zijn thans werkzaam zeven man nelijke arbeidersmet een weekloon van f 5.tot f 8. alsmede een jongen boven de 16 jaren, ad f 1.25 per week. De opstekers, 7 in getal, genieten voor el- ken avond dat zij in dienst zijn 30 cents per persoon. Bovendien zijn afwisselend van 1 tot 4 arbeiders werk zaam, die 6 a 7 cents per uur genieten, waarvan het loon in den regel per dag is minimum 70 cents, maxi mum 85 k 90 cents. Nieuw uitgevonden werktuigen zijn aan die fabriek sedert de oprigting niet aangebragt. De Gemeente bezit geen huis van bewaring en heeft daaraan ook geen behoefte. In voorkomend geval on dergaan de gecondemneerden wegens policie-overtre- dingen, zoomede de gegijzelden, ten gevolge der be palingen van de Wet op de Schutterij, hun straf in het Huis van Arrest. De aldaar opgenomenen worden goed behandeld. De dienst is er geregeld. HOOFDSTUK XII. Landhonw. In hooge mate bleef de Landbouw, waarin veel in gezetenen hun bestaan vindenen waaruit onder scheiden particulieren en zedelijke ligchamen voor een belangrijk gedeelte hunne inkomsten trekken, de al- 55 gemeene belangstelling opwekken. Van de veeteelt wordt goed werk gemaakt, vooral in het oogloopend op de voorjaars veemarkten en wanneer de weiden worden beschaard. Het vee ziet er dan goed gevoed uit, het welk in vroegere jaren zoo niet het geval plagt te zijn. De boter en melk bleven duurook de aardappelen een voornaam verbouw in deze gemeente, die echter in het vorige jaar zijn tegengevallen, echter niet in die mate, als in vele andere streken, zoodat men in dat opzigt alhier is gezegend geweest. De pacht en koopwaarde van weiden bleef hoog en steeg zelf nog; met bouwgronden was dit echter niet het geval. De Afdeeling Zulphen der Geldersche Maatschappij van Landbouw telt hier veel leden. Het getal beteelde akkers bedraagt 281 bunders. De aardappelen makenzoo als wij zoo even zeiden het hoofdgewas in deze Gemeente uitvervolgens rogge en tarwe; men rekent dat in deze Gemeente zijn ge wonnen 465 last aardappelen, 23 last rogge en 18 last tarwe. De Groente-markt was goed voorzien, vooral weder van erwten, die ten gevolge van de veelvuldige regen- buijen in den voorzomer, veel uitleverden. De staat van den Veestapel met het einde van 1861 was als volgt: 280 paarden, waaronder geen hengsten, 131 ruinen, 143 merriën, 6 veulens; 650 runderen, waaronder 7 stieren, 566 koeijen, 77 kalveren, voorts 16 ezels, 2 muilezels, 10 schapen, 32 varkens, 10 bokken en 153 geiten.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1861 | | pagina 29