48 maand September 1861 van den huismeester bij hel gesticht, J. Meijer Drees en diens Echtgenoote, werd in hunne plaats aangesteld als huismeester de Heer J. W. de la Cuisine en tot huismeesteres Mejufvrouw M. C. Haring, die meer bepaald belast werden met het opzigt over de overige afdeelingen van het ge sticht; terwijl bovendien nog werden in dienst gesteld, om opzigt te houden over de lagere afdeelingen, de Heer J. van Dijk als opzigter en Mejufvrouw W. de Boer Pieterse als opzigtster. Te zamen waren, zoo tot oppassing als ter bevor dering der werkverschaffing voor de krankzinnigen, de noodige personen in hunne respectieve betrekkingen in het Gesticht werkzaamals Voor de Afdeeling der mannelijke patiënten. 1 huismeester, 1 opzigter, 17 oppassers, 1 kleeder maker, 1 metselaar, 2 timmerlieden, 4 verwers, 1 kamerbehanger, 1 schoenmaker. Voor de Afdeeling der vrouwelijke patiënten. 1 huismeesteres, 1 opzigteres19 oppasters, 1 naaister. Behalve dat de lijders, verpleegd in het Ziekenhuis en Lazareth, over het afgeloopen jaar door den Ge neesheer H. W. C. de Jong zijn behandeld geworden, 'hetwelk in het voorgaande jaar door Dr. J. van der Elst geschieddeheeft in het personeel van de genees kundige dienst geene verandering plaats gehad en be stond het uit de Heeren H. W. C. de Jong als Ge neesheer en J. van Zelm als Heelmeester; voor de behandeling der verpleegden in bovengenoemde Zieken- afdeeling, en voor de lijders, verpleegd in het Genees kundig Gesticht voor Krankzinnigen, uit de Heeren J. N. Bamaer, als eerste, Tn. Kroon JHz., als tweede Geneesheer en J. van Zelm, als Heelmeester. 49 De Gezondheids-toestand kan over het afgeloopen jaar gunstig worden genoemd, immers werd toen een betrekkelijk gering aantal zieken, 92, ter verpleging opgenomen. In het Geneeskundig Gesticht voor Krank zinnigen zijn van de aanwezige lijders, gedurende het jaar 1861, overleden 35 personen, zijnde 11 man nen en 24 vrouwen. Het bezoeken en godsdienstoefening houden des Zon dags namiddags met de lijders in het Ziekenhuis, had weder geregeld plaats door den krankenbezoeker J. de Vries. Ook in het Gesticht voor Krankzinnigen is voortge gaan des Zondags godsdienstoefening te houden in het daartoe als kerk ingerigt locaal met de krankzinnigen, welke door den eersten Geneesheer des gestichts als geschikt, om daaraan te kunnen deelnemen, werden aangewezen. Die oefening wordt steeds gehouden in den voor middag door een der Predikanten van de Protestant- sche godsdienst, en in den namiddag door een der geestelijken van de R. C. gemeente dezer stad, met de tot ieder hunner gezindheid behoorende patiënten. Zoo ook werden door den predikant Erdbrink iede- ren Dingsdag der week bezocht eenige lijders, welke geacht werden eene godsdienstige toespraak te behoe ven of die wenschten. De Inkomsten van het huis bestonden uit pachten en vruchten van vaste goederenrenten van kapitalen zoomede vergoeding van verplegingskostenenz., tot een bedrag van p. m. f 90.000, waaruit de uitgaven werden bestreden. In het onderhoud der boerenerven is steeds voorzien geworden. Dat van het erve Hulshof in Almen, het welk sinds lang in een slechten staat verkeerde, is 4

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1861 | | pagina 26