24 beteringen gemaakt, waardoor die in het vervolg meer winstgevend voor de Gemeente zuilen worden. Ter vervanging der populieren, die langs den over laat aan het einde van de Overmarsch hadden gestaan en in het laatst van 1859 waren verkocht, zijn ijpen boomen gepoot. De zoo eerwaardige hoornen op de Contre-escarpe, welke, ten gevolge van den aanleg van den spoorweg door deze Gemeente, moet worden ver graven, zijn in het openbaar verkocht en reeds voor geruimen tijd opgeruimd, zoo ook de lindeboomen, staande tusschen het linker landhoofd der paalbrug en de Oude Hertog. Het is te hopen dat wanneer de spoorweg alhier zal zijn afgewerkt, er gelegenheid zal bestaan om nieuwe wandelingen aan te leggen ter ver vanging van degene, welke moesten vervallen en waar van het gemis zich zeker nog lang zal doen gevoelen. De middelen tot waterkeering zijn in vroegeren toe stand. Door de Gemeente wordt daaraan het noodige gedaan. Zij verstrekken niet tot bezwaar van ingelan den of bijzondere personen. De sluis in de lage waard had door den ijsgang in 1861 geleden en is hersteld geworden. Met de werkzaamheden ging het in het vorige jaar goed, vooral nadat in den zomer de aannemer van de pijlers en het linker landhoofd der vaste brug voor den staatsspoorweg was begonnen uitvoering aan het be stek te geven. Groot is het getal werklieden van on derscheiden aard en ouderdom, die daarbij ook gedu rende een gedeelte van den winter, zijn te werk ge steld. Verder heeft de aanbouw van nieuwe woningen het vellen en opruimen van boomenalsmede grond werken, den arbeidsman, die werken kon en wilde, ruime gelegenheid verschaft om iets te verdienenwaar aan in den jongsten winter, bij de duurte van de eer- 25 ste levens-noodwendigheden, groote behoefte bestond. Men mag zich vleijen, dat in de eerstvolgende jaren het alhier niet aan werk zal ontbreken. HOOFDSTUK VI. Medische Policie. De gezondheids-toestand der ingezetenen gedurende het jaar 1861 is gunstig geweest. Heerschende ziek ten zijn volstrekt niet voorgekomen. Van de elders zoo menigvuldig waargenomen angina diphtheritica is alhier geen enkel geval opgemerkt. Deze gunstige gezondheids toestand heeft het getal geboorten dat der sterfgeval len dan ook weder doen te bovengaan, bedragende het getal geborenen 445 bij een getal van 386 gestorve nen terwijl levenloos zijn aangegeven 25. De maatregelen ter voorkoming van ziekten hebben zich bepaald bij de koepok-inenting, welke door de geneeskundigen, even als in vorige jaren, met ijver werd te werk gesteld. In den staat der Geneeskunstoefenaren zijn in 1861 de volgende veranderingen voorgekomen: De Apotheker G. J. Verburgt heeft opgehoudenen de Apotheker G. J. van Riiee heeft zijn winkel opge heven en eene Vennootschap met den Apotheker G. L. Tjeenk Willink opgerigt. J. P. Makkink, Bz. heeft zich hier gevestigd als Apotheker en Droogist. De Gezondheids-Commissie is in het vorige jaar gere geld vergaderd en werkzaam geweest. Door haar zija.. belangrijke rapporten ingeleverd. Als zieken zijn gedurende den afgeloopen jaarkring in het O. en N. Gasthuis te dezer stede opgenomen

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1861 | | pagina 14