22 te gaan. De toestand van de haven en kade is vol doende. De verbetering der binnengracht blijft zeer wensche- lijk te achten. Eerlang zullen daartoe betrekking heb bende ontwerpen worden ingediend. Dewijl de waterstand in het laatst van 1861 weder toeliet om van bekribbingen werk te maken, is aan besteed het maken aan de Marschweide tegenover het Geldersche hoofd, van vijf perpendiculaire kribben, respectivelijk lang 12, 29, 42, 42 en 30 el, waartoe voor het onderwerk het tophout van de boomen der Contre-escarpedie moesten worden geveld, is benut tigd. Buitendien is boven de brug aan de linker IJs- seloever 100 strekkende ellen baard en beslagwerk ge maakt, wordende de oevervoorziening aldaar geregeld vervolgd. De Haven buiten de Yischpoort is druk bezochtge durende de afgeloopen winter hebben 83 schepen er eene veilige ligplaats gevonden. De wegen en voetpaden in deze Gemeente zijn in goeden staat en aan toezigt ontbreekt het niet. De lage weg naar Vier akkerde zoogenaamde Rui- terdijk, welke, ten gevolge van gedurige overstroomin gen was uitgedreven en verlaagd, is door ophooging en opronding veel verbeterd en levert tegenwoordig eene goede rijbaan op, doch de bij de begrooting be paalde verbetering of nieuwe aanleg van een voetpad langs de Baankstraat is niet uitgevoerd geworden, met het oog op een ontworpen grindweg door die straat, waarvoor de Gemeente eene belangrijke bijdrage had toegezegd. In den afgeloopen winter is van den grindweg naar Laren, langs de kamp de Leeuwerik, een wandelpad aangelegd naar de nieuwe wandeling langs de Berkel. 23 De nieuwe Schoollocalen van de Armenschool, de Bewaarschool voor onvermogendende Naai- en Brei- school op het plein der vroegere Lange Stallingen, in Augustus des vorigen jaars betrokken, voldoen uitmun tend. Daardoor zijn eenige localen in de vroegere ca serne in de Waterstraat, beschikbaar geworden, welke zijn verbouwd voor de Teekenschool en onderscheiden nuttige inrigtingen. Om diezelfde reden is het School- locaal met de Onderwijzers-woning achter de Groote Kerk, sedert vele jaren voor de Armenschool gediend hebbende, ook beschikbaar geworden. Het is thans in- gerigt tot magazijn en werkplaats in dienst der ge meentewerken en tevens tot woning van den Opzigter der gemeente-werken. De nieuwgebouwde schoollocalen der 2° Openbare School op het Oude Want, zijn in den vorigen zomer afgebroken en op nieuw op ruimere schaal opgetrok ken en voldoen uitmuntend. De gebouwen op het erve den Brink vereischten drin gend voorziening. Na langdurige beraadslaging is van het ontwerp tot verbouwingom de hooge kosten daar mede gepaard gaande, afgezien, maar tot herstelling besloten. Dientengevolge is een der schuren gedeelte lijk vernieuwd en zijn aan het woonhuis de noodige herstellingen geschiedde toestand is nu zeer voldoende. De toestand der Landerijenin het bijzonder van de hooi- en weidelanden, was gunstig. De Hooioogst is medegevallen en de prijzen waren goed, zoodat de op brengst van het hooigewas boven de begrooting is ge klommen. Voor de Marsch en Helbergen is meer dan het ge wone getal runderen opgebranddesniettegenstaande bestond er gelegenheid om bloot gras te verkoopen. In de weidelanden zijn door vergravingen veel ver-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1861 | | pagina 13