20 De Buitengewone Uitgaven zijn begroot en door ver hoogingen en overschrijvingen gebragt op f 35538.66. HOOFDSTUK V. Geineente-Eigendominen en Iurig-ting-en. De gebouwen der Gemeente bevinden zich in goe den staat van onderhoud. De begonnen herstelling van de dakbebording en de leijendakbedekking werd aan het Gemeente-huis voortgezet. De behoefte aan meer dere localiteit aldaar doet zich gevoelen. De Kazernen, Stallingen, Rijbaan en Localen bij het garnizoen in gebruik, zijn, even als In andere garni- zoens-plaatscnzonder kosten der Gemeente bij het Rijk in gebruik en onderhoud gebleven. In 1861 is de Gemeente door aankoop eigenares geworden van twee gebouwen aan de verlenging der Marschpoort-straatwelke daarop voor afbraak zijn ver kocht. In het vorige jaar is het vroegere portiershuis aan de Larepoort, waarvan geen gebruik voor de Ge meente kon worden gemaakt en hetwelk zich in slech ten staat bevond, in het openbaar verkocht. De toestand der Straten is niet gunstig, zoodat eene doortastende verbetering daarvan dringend wordt ge- wenscht. De hooge prijzendie voor goede straatkeijen worden gevraagd, maken dat eene doeltreffende verbe tering zeer kostbaar zal worden; ook dient vooraf te gaan het leggen van overdekte vuilwater-riolen met luchtdigt afgeslotene zinkputten, zoo als in 1861 en wel ter lengte van 200 el gelegd zijn op het 's Gra venhof en in de Lange Hofstraat. Tot aanleg van nieuwe straten aan de Vischpoort, builen de Marschpoort en bij de nieuwe scholen, is ge- 21 legd 668 vierk. ellen nieuwe straat, en in het geheel verlegd en gelegd 3295 vierk. el oude straat, terwijl tot verbetering en onderhoud der straten zijn verwerkt 52000 stuks klinkersteenenen aangeschaft 14500 stuks Belgische keijen u/l0 duim. Door ijsgang in Februarij 1861 werd van de nood- hrug over den IJssel het 3° juk geheel, en het 4% 5e en 6° juk gedeeltelijk geschrankt en uit hun ver band gerukt, een gedeelte van het onder- en boven dek werd opgeligt en dreef weg, twee van de brug- leggers werden stukgeslagen, welk een en ander be langrijke herstellingen heeft noodig gemaakt, waarvan de kosten bij aanbesteding hebben bedragen f 2944. De ontgronding is niet veel toegenomen. Op de paalbrug werd een geheel nieuw bovendek van onderscheiden houtsoorten (als proef) gelegd en kostte bij aanbesteding de som f 1943.De onder handen vernieuwing van de brug bij de watermolens, is aangenomen voor f 991. De ponten, schepen en schuiten zijn in het vorige jaar alle op de werf gehaald en hebben aanmerkelijke vernieuwingen en herstellingen ondergaan. Het veer is uithoofde van ijsgang en de daarop vol gende noodzakelijke herstelling aan de noodbrug in het voorjaar van 1861, gedurende 92 dagen en in Decem ber 2 dagen in werking geweest, hetgeen een totale uitgaaf van f 1106.145 heeft veroorzaakt. Herhaaldelijk is men door den hoogen waterstand genoodzaakt geworden bijbruggen te leggentot het in werking doen blijven van het veer. Aan de welbalken langs de IJsselkade heeft men 80 el vernieuwd. Tot herstelling van de kaaimuur aan de Rozegracht is verwerkt 27 kubiek el metselwerk, met welke herstelling het voornemen bestaat in 1863 voort

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1861 | | pagina 12