50 prijs van den turf werd voor de inleggers bepaald op 3.25 per duizend, terwijl die van het gruis en rund- vet werden vastgesteld als volgt: liet mud gruis ad 1.20, het Ned. pond rundvet ad ƒ0.60, voor welke prijzen die artikelen door welwillende leveranciers wa ren aangeboden. De uitgifte van brandstoffen en rundvet had op de van ouds gebruikelijke wijze plaats en leverde de volgende uitkomsten op Aan de inleggers werden afgegeven 59977 lange turven, ad 3.25 de duizend. f 314.895 86'/2 mud gruis, ad 1.20 de mud. 103.80 151V2 N.® rundvet, ad f 0.60 het N.®. 90.90 Totaal, 509.593 Waarbij moet gevoegd worden hetgeen aan onderscheidene inleggers in contan ten was terug geven tot een bedrag van. 588.35 als wanneer men als totaal cijfer van te ruggave erlangt. f 1097.943 Zoodat bij het sluiten van het boekjaar nog van verschillende inleggers in kas was 69.993. HOOFDSTUK XI. Gemeente-Politle. Openbare Veiligheid. Rustverstoring is in het afgeloopen jaar niet voor gekomen. Eenige buitengewone maatregelen tot ver zekering der goede orde zijn in het minst niet noodig geweest. De klepperliedenook in de Hovenblijven afge schaft. De veldwachters, tevens dienst doende als agen ten van politie, welker getal in 1860 met een is vermeerderd, voorzien zonder ongerief in de dienst der afgeschafte klapperlieden. 51 Voor onheilen van brand inogt men in 1860 genoeg zaam bewaard blijven. De brandweer is goed geregeld. De gaz-fabriek heeft in het vorig jaar geregeld licht gegevende straten en pleinen zijn uitmuntend verlicht. Het gaz-verbruik bij particulierenzoomede in publieke gebouwen en inrigtingenis aanzienlijk en neemt toe. Het is den aannemers nog niet gelukt om het gaz over te brengen op den linker IJssel- oever en aldaar eenige gedeelten der Gemeente daar mede te verlichten; zij vleijen zich daarin gedurende het loopende jaar te zullen slagen. De Gemeente bezit geen huis van bewaring, het welk ook zeer goed kan worden gemist. In voorkomend geval ondergaan de gecondemneer- den wegens politie-overtredingenzoo mede de ge gijzelden, ten gevolge der bepalingen van de wet op de Schutterijhunne straf in het Huis van Arrest. Die aldaar zijn opgenomen hebben het goed, de dienst is geregeld. HOOFDSTUK XII. Landbouw. De landbouw, waarin veel ingezetenen hun bestaan vinden, blijft de algemeene belangstelling in hooge mate opwekken. Ofschoon de fourage weder veel geld deedwas toch de toestand van den landbouw nog al gunstig. De boter en melk toch bleven duur, en vooral is het gewas der aardappelen gunstig geweest en de prijs daarvan goed. De pacht en koopwaarde der weidelanden bleven hoog van bouwgronden was die niet hooger.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1860 | | pagina 27