30 Alhier bestaat een Onderwijzers-gezelschaptellende acht leden. De in 1859 weder opgerigte Bewaarschool voor meervermogenden wordt goed bezocht. De stads Bewaarschool voor minvermogenden bleef op den vroegeren voet. Aan het Stedelijk Gymnasium zijn bij voortduring verbonden zes onderwijzersalseen Rectoreen Praeceptor, twee leeraren in de moderne talen, een Ieeraar in de Geschiedenis en Aardrijkskunde, en een in de Wis- en Natuurkunde, allen Litt. Doctores. Het getal leerlingen op deze Inrigting bedroeg in de lsfe Afdeeling 33 en in de 2<te 41. Het onderwijs wordt geroemd en het in 1851 daarvoor bestemde gebouw voldoet bij voortduring. De Gymnastie-school bleef op den vroegeren voet, daarop ontvangen 106 jongens, verdeeld in negen klassen, onderwijs: genietende de zes hoogste klas sen ook onderwijs in de wapenen. Aan 34 meis jes verdeeld in vier klassenwerd aldaar onderwijs gegeven. De in 1858 opgerigte Zwemschool is wegens den kouden zomer weinig bezocht. De alhier gevestigde school voor Teeken- en Bouw kunde, mitsgaders werkschool, beantwoordt bij voort during aan het doel van hare oprigting. Het ge tal leerlingen, dat in 1860 de school bezocht, was 194. De Afdeeling Handteekenkunst, werd bezocht door 89 leerlingendie der Bouwkunst door een getal van 50 leerlingen; aan de oefeningen op de Werkschool, namen deel 30 jongelieden, waarvan 14 behoorden tot den gegoeden stand en 16 tot den handwerkstand. Gemiddeld hebben 27 knapen kosteloos onderwijs 3D genoten, terwijl van 39 het schoolgeld door particu lieren werd betaald. De in vroegere Verslagen vermelde Inrigtingen van schoone Kunsten en Wetenschap blijven in stand. Inzonderheid bloeit het Genootschap tot beoefening van Natuurkundige Wetenschappen. Deze onderscheidene Inrigtingen dragen in hooge mate bij tot aankweeking en verspreiding van nuttige kennis en tot korting der winteravonden. HOOFDSTUK X. Armwezen. Het Armwezen bleef in 1860 alhier op denzelfden voet en onderging geene merkbare verandering. Het getal bedeelden was minder groot, dank zij de weinige ziekten onder de Ingezetenen voorkomende. Het vorig jaar was gunstig voor werkzaamheid. Gedurende slechts korten tijd heeft de vorst die be let. Zooals wij reeds boven zeiden, viel er nog al werk te verrigten en zijn de vooruitzigten ten dien aanzien bemoedigend. De onderscheidene Diaconiën hebben zich op eene lofwaardige wijze, zoo goed mogelijk, het lot blijven aantrekken van hendie geacht konden worden tot hunne administratie te behooren. Het Her vormde Diaconie-bestuur heeft een legaat erlangd van 100.00 van wijlen Jonkhr. W. J. P. de Ridder en een van 200.00 van wijlen Vrouwe R. G. de Haas, Wed. A. Evekink. De Protestantsche Inrigting van W eldadigheid bleef gedurende het afgeloopen jaar werk verschaffen aan behoeftigen en aan ouden en gebrekkigendie niet meer kunnen werken, om niet bedeeling ver strekken. Zij mogt weder voldoende ondersteuning

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1860 | | pagina 17