26 voor minvermogenden, alwaar geen schoolgeld wordt betaald. De eerste openbare school is voor jongens en meis jes, doch deze laatsten verlaten de school met haar tiende jaar. Het onderwijs op deze school is gewoon lager onderwijs en meer uitgebreid lager onderwijs. Het laatste omvat het onderwijs in de beginselen der drie levende talen en in de wiskunde. De tweede openbare school is alleen voor meisjes, die echter daarop eerst na haar tiende jaar mogen worden opgenomen. Het onderwijs is gewoon lager onderwijs en meer uitgebreid lager onderwijs, gegeven in de beginselen der drie levende talen en in de handwerken. De derde, vierde, vijfde en zesde openbare scholen zijn voor gewoon lager onderwijs ai van art. 1 der wet en worden door jongens en meisjes bezocht. Aan de 5e en 6e openbare scholen zijn avond-her- halingscholen verbondenwaar eveneens onderwijs wordt gegeven in de vakken ai van art. 1 der wet. Op deze echter mogen alleen kinderen worden toege laten die vaardig kunnen rekenenlezen en schrijven. De bijzondere scholen zijn acht in getal en wel drie voor meisjes, waarop onderwijs wordt gegeven in de vakken a, b, c, e, f en g en verder in de beginse len der drie levende talen en in de handwerken. Eene bijzondere school alleen voor jongensgesub sidieerd met f 600 'sjaars, alwaar onderwijs wordt gegeven in de vakken ai der wetbenevens in de beginselen der drie levende talen. Verder zijn er nog twee bijzondere scholen voor jongens en meisjeswaarvan eene gesubsidieerd wordt met f 62 'sjaars, en eene voor R. C. kinderen. Op de eerstgenoemde wordt onderwijs gegeven in 27 de vakken a, bc, e, f, g en i; op de laatstgemelde in de vakken ai en in de beginselen der Fransche taal. Nog zijn hier te vermelden twee bijzondere scholen, als eene rekenschool op de school voor teeken- en bouw kunde, geheel kosteloos gegeven wordende, en eene ter beoefening van rekenkundealgebra en meetkunde. De meeste hoofd-onderwijzers en zelfs eenige hulp onderwijzers hebben toelating tot het geven van huis onderwijs, of hebben, met overlegging hunner stukken, kennis gegeven dat zij voornemens waren huisonderwijs te geven. Buitendien bestaat er een huis-onderwijzer voor de Engelscbe taal; een voor de vakken van lager onderwijs en een voor de drie levende taleneen voor de natuurkunde en een voor de schrijfkunst. Met uitzondering van de tweede openbare school welke in Augustus j. 1. in een stads gebouw is over- gebragtbevinden zich de overige scholen in de vroe gere localendie over het algemeen goed zijn te noemen. Voor zoover de schoollocalen in eigendom aan de Gemeente behooren, worden zij met gaz ver licht. Binnen weinigen tijd zullen de nieuwe vertrek ken voor de school voor minvermogenden, zoomede voor de bewaar-, naai- en breischool, worden betrokken. Het locaal voor de bijzondere school in de Hoven eigendom van den onderwijzer, is weinig voldoende, maar voor het tegenwoordige valt toch daarin geene verbetering te brengen. Nog wordt in het Huis van Arrest onderwijs ge geven aan de gevangenen in het lezen en schrijven en wel met het beste gevolg. Aan de eerste openbare school zijn aangesteld twee hoofd-onderwijzers en drie hulp-onderwijzers; voor de tweede openbare school is benoemd eene hoofd-onder- wijzeres en twee hulp-onderwijzeressen.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1860 | | pagina 15