Langs den IJssel is eene lengte van 40 ellen kade muur vernieuwd en eene tweede kade gelegd van bazalt, ter lengte van 170 ellen. De Haven buiten de Vischpoort is in den afge- loopen winter druk bezocht, er hebben 63 schepen overwinterd. De pompen zijn allen in een' goed watergevenden staat gebleven, waartoe de hooge waterstand op den IJssel het meest heeft bijgedragen. De sluizen zijn in behoorlijken staat, die aan de Vischpoort is verlengd en hiervoor is een nieuw raam met vleugelmuren gebouwd. Wegens den hoogen stand van het rivierwater is van het onderhoud der kribben niets gekomen. Langs de IJsselkade en wel op 50 duim van den muur, had in de maand October een uitloop van grond plaats en wel ter diepte van 1.50 el. Het leggen van een drieangelmet aan elkander gesjorde met puin gevulde zakken, heeft verderen uitloop voor komen, terwijl zelfs de grond dientengevolge is aan gewonnen. Op het plein der voormalige Lange Stallingen, is in 1860 een aanvang gemaakt met den opbouw van School-localen voor eene Armenschool van 600 kin deren, voor eene Bewaarschool met 200 kinderen en voor eene Naai- en Breischool met 400 kinderen, alsmede voor woningen van onderwijzers. De localen worden gebouwd naar de beste bekende resultaten, zoowel, wat betreft de luchtverversching, als de vierkante oppervlakte en kubieken inhoud voor ieder kind. De gebouwen zijn van steen gebouwd, waartoe zijn gebruikt 700.000 steenenen met ge golfde ijzeren platen gedekt. De vierkante oppervlakte der scholen en woningen bedraagt 1400 vierk. ellen. 23 Met de werkzaamheden ging het in het vorig jaar nog al tamelijk goedwaartoe ook heeft bijgedragen de opbouw van het nieuwe hooi- en stroo-magazijn in Due d'Albes Bolwerk. De ondernemers van dit werk hebben er zeer veel voordeel bij gehad, dat zich daar ter plaatse een oud Bolwerk bevond, het welk kon en moest worden gesloopt. Immers daar door hebben zij een zeer aanzienlijk getal steenen verkregen, zoodat zij tot opbouw van het buiten gewoon ruime en hooge, geheel van steen opge trokken, magazijn geene nieuwe steenen hebben behoeven aan te koopen. HOOFDSTUK VI. medische Policle. De Gezondheidstoestand der ingezetenen van deze Gemeente, gedurende het jaar 1860, is zeer gunstig geweest. Heerschende ziekten zijn niet voorgekomen, behalve eenige gevallen van kinderpokken, die zich in den loop van het jaar nu en dan voordeden, zonder dat men toch kon beweren dat deze gevallen in eene epidemie ontaardden, terwijl het contagium meermalen door schippers scheen te zijn aangebragt. Intermittentes werden nog wel enkele malen opge merkt, maar bepaalden zich meestal tot recidiven uit het vorig jaar overgebleven. De sterfte werd dan ookdoor de geboorten dank zij deze gunstige gezondheidstoestandverre overtroffen. Ten aanzien van den algemeenen Gezondheids toestand van het vee zijn geene bijzonderheden ken baar geworden. De maatregelen tot voorkoming van ziekten heb-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1860 | | pagina 13