20 gekruist; later heeft men tot versterking gordingen en kruizen aan de jukken aangebragt. De brug heeft eene proef van ijsgang doorgestaan. Den 17en December j.l. begon het drijfijs af te komen; 's namiddags te 3 ure zette zich het ijs tusschen de schepen vast. Den volgenden dag heeft zich de rivier voor de brug even vastgezet, doch het dreef te 6 ure weder door. Dien dag verminderde, niettegenstaande de aan houdende vorst, het ijs van uur tot uur, doch tus schen 's middags 12 en 1 uur bleef het tusschen de oude hoofden en de brug vastzitten. Blijkens inge wonnen berigten had zich het ijs te Bronkhorst en bij Dommerholt reeds meer dan 1 '/2 dag vroeger vastgezet. Bij het losgaan der rivier op den 26sten daaraan volgende, heeft de brug niet het minst geleden en is gebleken tegen gewonen ijsgang bestand te zijn. De Welwatersput in de lange Hofstraat bleef, niet tegenstaande de gedurig daaraan verrigte werken, steeds onvoldoende in het opgeven van waterzoodat men besloot, een nieuwen put te doen maken. Deze is ter diepte van 8 el beneden de straat ge boord, en heeft ook bij lagen waterstand voldoend en goed water opgeleverd. Met de werkzaamheden heeft het in het vorig jaar nog al gegaan. De voltooijing der Gaz-fabriekhet leggen der gaz-pijpen en de opbouw van woonhuizen op de nieuwe kade heeft nog al aan veel handen werk verschaft. In de Hoven begint men ook meer te bouwen en naar het zich laat aanzien, zullen zich wel gegadigden voordoenom perceelen aan te koo- pen op de IJsselkade, tot bebouwing met woon-, 21 winkel- of koffijhuizenen zoo zal er veel werk komen. De handhaving der verordening op het bouwen levert nog wel moeijelijkheden opmaar de ingezete nen schikken er zich toch naar. HOOFDSTUK VI. Medische Politie. Volgens het verslag der Plaatselijke Commissie van Geneeskundig Toevoorzigtwas de gezondheids-toe stand der ingezetenen in 1859 over het algemeen vrij bevredigend. In het begin des jaars heerschten de mazelen in ligten graad en in vrij grooten getale; in het zomersaisoen waren de gevallen van mazelen-ziekte minder menigvuldig, maar meer boosaardigen maak ten zij onder jongere kinderen onderscheidene slagtof- fers; in het najaar kwamen slechts weinige gevallen voor en op het einde van 1859 was de ziekte onge veer geweken. In het voorjaar kwamen meerdere gevallen van kink hoest voor; later werden die niet meer waargenomen. Ook van kinderziekte werden in den loop des jaars verscheidene voorbeelden opgemerkt. Intermit- tentes heerschten gedurende het gansche jaar, zonder dat evenwel kan gezegd wordendat zich bijzonder veel gevallen voordeden. De maatregelen ter voorkoming van ziekten heb ben zich bepaald bij de koepokinenting, welke dooi de geneeskundigeneven als in vorige jarenmet ijver werd in het werk gesteld. Ten aanzien van den algemeenen gezondheids toestand van het vee, valt volstrekt niets bijzonders te vermelden. In den staat der Geneeskunstoefenaren, zijn in O O

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1859 | | pagina 12