44 akkers met kool en uijen hebben eene betere uit komst opgeleverd. Men rekent dat in deze Gemeente zijn gewonnen: aardappelen 757 last, rogge 29 last, tarwe 18 last. Groenten waren in ruimte aanwezig. Mest was er genoegzaam te verkrijgen, evenwel steeds tegen goede prijzen en vond goeden aftrek. De staat van den veestapel met het einde van 1858 was als volgt: paarden 283, waaronder geen hengsten, 130 ruinen, 150 merriën en 3 veulens; 668 runderen, waaronder 9 stieren, 580 koeijen, 79 kalveren; voorts 20 ezels, 2 muilezels, 5 scha pen, 35 varkens, 13 bokken en 130 geiten. HOOFDSTUK XIII. Verveenïng1, Jagt eu VissclieriJ Veenderijen bestaan alhier niet, en valt daarvan alzoo niets te zeggen. "Wild wordt weinig aangetrof fen, de jagers klaagden nogtans niet. De visscherij levert ook weinig op en strekt nog tot verbetering van het lot van minvermogenden voorts tot uitspanning van enkelen. De visschers klaagden zeer over het lage water en toen het wa ter goed was toegenomen, en er ook tamelijk veel visch werd gevangen, klaagden zij over den lagen prijs, waartegen zij de vangst moesten afzetten. Het toezigt op de Jagt en Visscherij is voldoende. Het in 1858 gedoode en vertoonde schadelijk ge dierte, bestond uit 14 bunsings. In het vorige jaar zijn de volgende aanvragen op gezonden als, 30 om groote jagtacten, 6 om groote vischacten te bekomen, en 2 om kleine vischacten te erlangen, alsmede 65 aanvragen om kostelooze ver gunningen om te Yisschen. 45 HOOFDSTUK XIV. AmliacHt- en I^alirïcli-nijverlicïil. Buitengewone belangrijke fabrieken worden alhier niet gevonden. Kogtans is hier thans ook eene stoom machine in werking. De Heer D. L. van Elk heeft namelijk eene tarwe- en boekweitenmeel-stoom-fabriek van tien paardenkrachten opgerigt, welke goed aftrek heeft. Daarin zijn werkzaam acht volwassen men- schen, welke gemiddeld van 4.50 tot 12 's weeks verdienen. De in vroegere verslagen vermelde fa brieken houden zich zeer goed staande. Twee naast elkander gelegen oliemolens zijn ver kocht. De tegenwoordige eigenaars, de Heeren His- SINK, hebben vergunning verkregen, om deze opvol- gelijk tot papiermakerijen in te rigten, waarmede zij reeds geruimen tijd onledig zijn. Naar het zich laat aanzien, hebben zij eene belangrijke zaak aangevangen, en zal deze fabriek veel omvang verkrijgen. Ter aanvulling van het vroegere gezegde wenschen wij hier te vermelden, dat op de touwslagerij van den Heer G. van dek Worp werkzaam zijn 8 vol wassen mannelijke arbeiders, 1 vrouwelijke en 8 kinderenhet loon der volwassenen is aldaar van 50 tot 67 cent per dag, en van 3 tot 4 per week, dat der kinderen van 50 cents tot 1 per week. De zeiltaanderij van dezen Heer is sedert den la gen stand van het rivier-water niet toegenomen; met behulp van een knecht wordt het werk verrigt. Nog heeft die Heer daarbij eene kaarsenmakerijwaarin een volwassen arbeider, genietende ƒ3.60 's weeks, werkt. Voorts oefent hij uit eene spinnerijvan paardenhaar, door de touwslagers verrigt wordende.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1858 | | pagina 24