42 HOOFDSTUK XI. Gedurende het afgeloopen jaar had er volstrekt geene rustverstoring plaats. Eenige bijzondere maat regelen tot verzekering der goede orde, zijn in het minst niet noodig geweest. De klepperlieden blijven afgeschaft en de veld wachters, tevens dienst doende als agenten van poli tie, voorzien zonder ongerief in deze dienst. In de Stads Hoven is echter de klepperman behouden. In het afgeloopen jaar zijn hier drie branden ge weest; twee van zeer weinig beteekenis, waarbij het materieel der Brandweer niet in werking is gekomen maar een, waarbij, doch zonder eenig gevolg, de spuiten hebben dienst gedaan; bij den brand namelijk van de herberg, de Wijnberg, onder hevigen wind uitgebrokendie het huis met aangrenzende schuur al heel spoedig door de vlammen deed vernielen. Gelukkig stond de wind zoo, dat geen ander gebouw in gevaar geraakte. De Brandweer blijft bij voortduring regeling en toezigt vereischen, zoomede het materieel. In het vorige jaar is vergunning erlangd om eene Gaz-fabrijk op te rigten, op een gedeelte van den geslechten Walgang van het Bourgogne-bolwerk en daaraan grenzend terrein, en de verlichting der Stads straten en pleinen met loopend gaz is aanbesteed. De aannemers hebben de fabriek op het bedoelde terrein gebouwd, en sedert twee maanden is de gaz- verlichting in werking en voldoet uitmuntend. Een huis van bewaring bezit de Gemeente niet daaraan bestaat ook geen behoefte; in voorkomend 43 geval, ondergaan de gecondemneerdenwegens poli- tie-overtredingenzoomede de gegijzelden ten gevolge der bepalingen van de wet op de Schutterijhun straf in het huis van arrest. De opgenomenen heb ben het daar goed en de dienst is geregeld. HOOFDSTUK XII. Landbouw. Van den landbouw wordt alhier veel werk gemaakt, onderscheidene omstandigheden, als: gebrek aan fou- rage, hooge prijs van het hooi, en lage prijs der aardappelen, waren daarvoor niet voordeelig. De huur- en koopwaarde der landerijen blijft hoog, ja, al te hoog. In het vorig jaar is een stuk bouwland, groot 70 roeden, aan den weg naar Voorst, bij de Stad, verkocht voor 2015.00, niet te hoog te achten, wanneer men rekent dat het tegen f 157.00 in het jaar was verpacht. Men vreest echter, dat dergelijke pachten in het vervolg niet regelmatig zullen binnen komen. De Afdeeling der Geldersche Maatschappij van Landbouw, telt alhier veel leden. Het getal beteelde akkers bedraagt nagenoeg 230 De zoogenaamde aardappel-ziekte was in 1858 in deze Gemeente haast niet merkbaar, maar de prijs van het gewas was ver beneden dien van de jaren, toen de ziekte veel en vooral elders bedierf. De aardappelen zijn ook alhier best gelukt en hou den zich bijzonder goed. Zij blijven het hoofdge was in deze Gemeente uitmaken, vervolgens rogge en tarwe. Het verbouwen van aardappelen, is dus voor hen, die er mede ter markt moeten komen, om den geringen prijsonvoordeelig geweest <k emeente-Politie. Openbare Veiligheid.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1858 | | pagina 23