38 In het afgeloopen jaar is eene kleine wijziging goed gekeurd in het reglement, ten gevolge waarvan men den halve wees "Winterink heeft kunnen opnemen. Het laat zich niet aanzien dat vooreerst een getal kinderen, evenredig aan de ruime inkomsten van het gesticht, zal worden opgenomen. De gezondheidstoestand der kinderen was gunstig. In het huis Bornhof werden bij voortduring 128 oude ingezetenen verpleegd, waarvan 2 boven de 90 jaren oud; in 1858 zijn er overleden 12 personen, zeven minder dan in 1857, waarvoor geene bepaalde reden kan worden opgegeven. De gebouwen zijn in goeden staat en, waar dit noodig was, vernieuwd. Van den lagen waterstand heeft men gebruik gemaakt, om de kribwerken langs den IJssel en den Berkel te vernieuwen. De geldmiddelen zijn toereikend. Het reeds zoo belangrijk gestichthet Oude en Nieuwe Gasthuis, welks begrooting in ontvangst en uitgaaf voor het loopende jaar werd gesloten tot een bedrag van 133093.21 is weder uitgebreid. Met verwijzing overigens tot hetgeen is vermeld, onder hoofdstuk: Medische policie, kunnen wij hier nog het onderstaande laten volgen. De gebouwen hebben ten gevolge der ten uitvoer legging van het bekende algemeene plan tot aan- en verbouw van het Krankzinnigen-gesticht, en daaruit volgende verplaatsing en vertimmering der localen van LazarethZiekenhuis, Kostkooperswoningen en vertrekken voor economieeene aanzienlijke uitbreiding en verandering ondergaan en is de toestand van een en ander als volgt: De bestaande afdeeling voor mannen van het Krank zinnigen-gesticht is bij de entree verbouwd en met 39 een gedeelte der vertrekken, voorheen in gebruik bij de vrouwen-afdeeling, uitgebreid. Voorts is bij die afdeeling aangebouwd een nieuwe dwarsvleugel met cellen-gebouw, voor lijders der la gere klassen en bevat alzoo die afdeeling voor man nen in zijn geheel 82 vertrekken, ingerigt voor woon-, slaap-, bad- en werkkamers en geschikt om als nu te kunnen bevatten 202 lijdersverdeeld in 16 voor de le, 18 voor de 2e, 18 voor de 3e, en 150 voor de 4e klasse. De afdeeling voor vrouwen is naar een ander punt overgebragt en voor het meerendeel geheel nieuw gebouwd. Die afdeeling bestaat thans uit den nieuw aangebouwden vleugel langs den buitenkantmet dwars vleugel en cellengebouw en bevat alzoo die afdeeling voor vrouwen in haar geheel 80 vertrekken, even als de afdeeling voor mannen ingerigt tot woon-, slaap- en werkkamers, berekend om daarin op te nemen, 198 lijderessen, verdeeld in 12 voor de le, 18 voor de 2e, 18 voor de 3e en 150 voor de 4e klasse. Ook de onbebouwde ruimte bij het Krankzinnigen- Gesticht, bestemd voor tuinen en werkplaatsen, is aanmerkelijk vergroot en bevat voor de mannen- afdeeling binnentwee tuinentwee loopplaatsen en en eene opene werkplaats, aan den buitenkant nog twee tuinen. De vrouwen-afdeeling bevat aan den binnenkant twee tuinen en twee loopplaatsen, en zal aan den buitenkant nog twee tuinen verkrijgen. Achter de vrouwen-afdeeling en ten deele daar mede in verband, is aangebragt eene droogkamer en een op zich zelf staand waschhuis, uitkomende tegen den gang naar de Molenbeek.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1858 | | pagina 21