26 13 Hulp-Onderwijzers, hebbende den 3eu rang. 3 geëxamineerde Secondanten. 7 Hulp-onderwijzeressen. 16 Kweekelingen. Op de Stads-bewaarschool is het aantal kinderen afgenomen. Het onderwijs werd goed geacht. De kosten daar van zijn echter van jaar tot jaar meer geworden, ennaar het zich laat aanzienzullen die schrome lijk klimmen, wanneer de nieuwe wet op het onder wijs wordt uitgevoerd. Op den staat der schoollocalen kunnen aanmer kingen worden gemaakt, nogtans heeft de Raad er geen bezwaar in gevondenom bij de verordeningen op de invoering van de nieuwe onderwijs-wet vast te stellendat voorloopig de scholen in de bestaande localen zullen worden gehouden. De woningen der onderwijzers, voor zoo ver die aan de Gemeente behooren, zijn in goeden staat. Nog bestaat alhier een schoolonderwijzers-gezel schap, tellende zeven leden. Met Mei aanstaande zal de bewaarschool voor kin deren van meer gegoeden weder worden geopend. De Gemeente getroost zich te dier zake eene opoffe ring van 100. Aan het stedelijk Gymnasium zijn zes onderwijzers vurbonden als een Rector, een Preceptor, twee leeraren in de moderne talen, een leeraar in de Geschiedenis en Aardrijkskunde en een in de Wis- en Natuurkunde, allen Litt. Doctoren. Het getal leerlingen op deze inrigting bedroeg in de le Afd. 39 en in de 2e Afd. 45. Het onderwijs wordt geroemd, zoomede het daarvoor in 1851 be- 27 stemde gebouwmaar de kosten dezer inrigting klim men ook bij voorduring. De Gymnastie-school werd wel bezocht, daarop ontvingen onderwijs 92 jongensverdeeld in 9 klas sen, genieten de zes hoogste klassen ook onderwijs in de wapenen. Aan 24 meisjes, verdeeld in twee klassen werd onderwijs gegeven. In 1858 is hier ook een Zwemschool op den IJssel tot stand gekomen; 80 jongens hebben daar leeren zwemmen. De te dezer stede gevestigde School voor teeken en bouwkunde, mitsgaders de Werkschool gaat voort te beantwoorden aan haar doel. Zij werd in 1858 bezocht door 137 leerlingen. Hiervan namen 99 deel aan het onderwijs in de handteekenkunde35 genoten het onderwijs in het bouwkunstig teekenen en 26 werkten op de werkschool. Onder deze cijfers zijn begrepen 22 kweekelingen, die geheel kosteloos on derwijs genoten, en 38 van wie het schoolgeld door anderen werd betaald. Onder de 26 leerlingen, die de werkschool bezoeken, zijn 16 knapen uit den hand- werkstand en 10 uit den gegoeden stand, die 10 schoolgeld betalen. De in vroegere verslagen vermelde inrigtingen voor sehoone kunsten en wetenschapblijven in stand. In zonderheid bloeit het Genootschap tot beoefening van natuurkundige wetenschappen. Deze onderscheidene inrigtingen dragen in hooge mate bij tot aankweeking en verspreiding van nuttige kennis en tot veraangenaming der winteravonden. HOOFDSTUK X. De Staat van het armwezen onderging in 1858 in deze gemeente geene merkbare verandering. Het ge- Armwezen.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1858 | | pagina 15